January 28, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Wolne zawody kobiety pobierają mniej niż mężczyźni za podobną pracę

Według Badania ławek, kobiety zarabiają mniej niż 16% tego, co średnio zarabiają mężczyźni. Jednak według nowe badanie przez ZenBusiness, organizację, która pomaga ludziom zakładać i prowadzić własne firmy, różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są znacznie bardziej dramatyczne dla pracowników niezależnych. ZenBusiness przeanalizował dane od 6000 freelancerów na Upwork. Oto kilka kluczowych wyników badania:

  • Średnio mężczyźni pobierają 68,58 USD za godzinę, a kobiety 46,30 USD za podobną pracę, co stanowi różnicę 48%.
  • Luka różniła się w zależności od branży. Branża o największej ogólnej różnicy w wynagrodzeniach to księgowość i doradztwo: mężczyźni pobierali średnio 33 dolary więcej za godzinę niż kobiety. Jednak największa różnica w wynagrodzeniu związana z pracą dotyczyła inżynierii: mężczyźni inżynierowie DevOps pobierali aż 70,90 USD za godzinę więcej niż kobiety.
  • Freelancerzy pracujący w branży projektowej i kreatywnej mieli dość godziwą płacę: średnia różnica wynosiła tylko 2,81 USD za godzinę.
  • Niezależni pisarze faktycznie mieli najmniejszą różnicę w wynagrodzeniach, wynoszącą około 1 USD za godzinę, z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami. W rzeczywistości copywriterki pobierają średnio 6,29 USD za godzinę (11%) więcej niż mężczyźni. Jednak różnica w wynagrodzeniach była bardzo realna dla pisarzy biznesowych. Męscy pisarze biznesowi pobierają średnio 91,33 USD za godzinę, w porównaniu z kobietami, które pobierają 67,72 USD za godzinę.

Jak Szybka firma Oczekuje się, że do 2027 r. połowa całej siły roboczej w United states będzie freelancerem.