February 9, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Where is the economy likely to go next? : NPR

Ayesha Rascoe i Scott Horsley rozmawiają z ekonomistą Austanem Goolsbee o tym, co napędza inflację i dlaczego tak wiele prognoz ekonomicznych jest błędnych.AYESHA RASCOE, GOSPODARZ:

Ceny gazu spadają i prawdopodobnie będą spadać, ale nie wystarczająco szybko dla Lindy Varnes-Walker.

LINDA VARNES-WALKER: Pomiędzy stale rosnącymi cenami benzyny i żywności jest to dla mnie po prostu okropne.

RASCOE: Ma 69 lat, jest na emeryturze, a inflacja zmusza ją do poświęceń.

VARNES-WALKER: Mam cukrzycę. Mam nadciśnienie i raka. Musiałem teraz zostawić lekarstwa w aptece, bo nie było mnie na nie stać. To wybór między tym, czy zamierzasz jeść, czy brać leki.

RASCOE: A to tylko jeden wycinek sceny ekonomicznej w alejkach apteki niedaleko miejsca, w którym siedzę w Waszyngtonie. Czy będzie lepiej? Czy to coś, co możemy w ogóle wiedzieć? Teraz dołącza do nas Austan Goolsbee. Przewodniczył Radzie Doradców Ekonomicznych w administracji Obamy, a obecnie wykłada na University of Chicago Booth School of Business. Witamy w Austan Goolsbee.

AUSTAN GOOLSBEE: Dziękuję za zaproszenie.

RASCOE: Jest też z nami główny korespondent ekonomiczny NPR, Scott Horsley. Scott, dzięki za dołączenie do nas.

SCOTT HORSLEY, BYLINE: Dobrze być z tobą, Ayesha.

RASCOE: Austan, chciałem zacząć od zrozumienia tego, o czym ostatnio wszyscy myślą. Jak prawdopodobne lub mało prawdopodobne jest to, że Stany Zjednoczone będą w recesji w ciągu najbliższego roku lub dwóch?

GOOLSBEE: Cóż, to na pewno ryzyko. Ceny rosną tak bardzo, że Rezerwa Federalna zbliża się do poczucia, że ​​nie ma innego wyjścia, jak tylko mocno podnieść stopy, aby spróbować schłodzić gospodarkę. A jeśli to zrobią – wiecie, mieliśmy 13 lub 14 recesji od II wojny światowej, a ponad dwie trzecie tych recesji było spowodowanych przez Fed, który podnosił stopy procentowe szybciej, niż jest w stanie udźwignąć gospodarka.

HORSLEY: A Fed próbuje tu nawigować z tego rodzaju sprzecznymi sygnałami, prawda? Rynek pracy jest nadal bardzo silny. Sektor prywatny zastąpił teraz wszystkie miejsca pracy, które zostały utracone podczas pandemii. A jednak wydaje się, że wzrost PKB znacznie zwolnił, a może nawet cofnął się od zeszłorocznego boomu. Co sądzisz o tego rodzaju mieszanych wskaźnikach?

GOOLSBEE: Jednym z korzeni problemu jest to, że ta recesja COVID tak naprawdę nie była recesją. Nie wyglądało to na recesję. To był duży spadek, ale popyt na mieszkania, popyt na telewizory, popyt na samochody – kilka rzeczy, które zwykle spadają jako pierwsze – te rzeczy wzrosły. A to, co doprowadziło do recesji, to nie chodzenie do dentysty, nie chodzenie do restauracji – usługi, które normalnie są odporne na recesję. I tak jednym z problemów, przed którymi stoi Fed, jest to, że ma do porównania dane z dziesięcioleci – popyt na mieszkania, popyt na samochody, popyt na dobra trwałego użytku.

Nic nie mówi, jak szybko wraca planowana operacja po kryzysie? – bo nigdy nie mieliśmy w tym załamania. A jak wrażliwy na stopy procentowe idzie do dentysty? Może wcale. Tak więc Fed ma tylko jedno narzędzie, które może spowolnić lub przyspieszyć popyt części gospodarki wrażliwej na stopy procentowe. A więc próbują wymyślić, jak mocno powinniśmy dokręcić tę jedną śrubę, którą mamy? I możesz usłyszeć ludzi w mieszkaniu mówiących: ło, ło, poczekaj chwilę. Nie dokręcaj nam śruby.

HORSLEY: Były sekretarz skarbu Larry Summers powiedział, że będziemy musieli pogodzić się z nieco wyższym bezrobociem, aby obniżyć inflację. Zasugerował, że bezrobocie może wzrosnąć z 3,6% teraz do około 5% i pozostać tam przez kilka lat, aby kontrolować inflację. Czy uważasz, że to jest kompromis, który musi się tutaj wydarzyć?

GOOLSBEE: Teraz zaczynasz niemal religijną bitwę, jaka toczy się wśród ekonomistów. Z pewnością istnieje jeden szanowany pogląd, którego Larry Summers był wielkim zwolennikiem, który mówi, że inflacja powstała w wyniku przegrzania – za dużo bodźców monetarnych, za dużo bodźców fiskalnych – więc musimy schłodzić gospodarkę w konwencjonalny sposób, a to oznacza podniesienie stopa bezrobocia.

Teraz jedyna rzecz, o której powiem – fakt, że na całym świecie praktycznie wszyscy stoją przed najszybszą inflacją, z jaką mieli do czynienia od 40 lat. I można na własne oczy zobaczyć wpływ wojny na Ukrainie, ceny paliw i tym podobne. Wszystko to sugeruje, że istnieje jakiś składnik podażowy, który napędza inflację. Jedną z lekcji z poprzednich epizodów inflacji jest to, że jeśli inflacja pochodzi ze wstrząsów podażowych, samo podniesienie stopy procentowej w celu zmniejszenia popytu nie spowoduje, że inflacja zniknie.

RASCOE: To znaczy, łatwo powiedzieć, no tak, no wiesz, bezrobocie wzrosło. Ale kiedy jesteś osobą, która traci pracę i środki do życia, nie jest to łatwe.

GOOLSBEE: Tak. Prawidłowy.

RASCOE: Chcę zagrać coś od Devina Simmsa. Ma 32 lata, jeździ w aplikacji, która chce jeździć i po prostu musiał użyć swojej karty kredytowej, aby ponownie włączyć prąd w upale Atlanty. A w Atlancie jest bardzo gorąco.

DEVIN SIMMS: Wykonuję dużo ciężkiej pracy, żeby ledwo związać koniec z końcem i nie wydaje mi się, żeby moja ciężka praca opłacała się w sposób, w jaki ludzie mówią mi, że powinna. Wiesz, kiedy myślę o amerykańskim śnie, to po prostu ciężko pracować, pracować każdego dnia, wiesz, żyć w miarę swoich możliwości. I możesz robić wszystkie te rzeczy i nadal – staje się bardziej oczywiste, że to tylko iluzja.

RASCOE: Co powiesz o tym io tym doświadczeniu wielu Amerykanów? Czy to wyjaśnia, dlaczego nastroje amerykańskich konsumentów są tak niskie?

GOOLSBEE: Podstawową rzeczą, która wywołuje u ludzi gorycz w gospodarce, jest prawdopodobnie to, że płace rosną wolniej niż ceny. Więc ich realne dochody spadają. Możesz zobaczyć, dlaczego ludziom się to nie podoba. A jeśli Fed wywoła recesję, aby spróbować pozbyć się inflacji – w krótkim okresie ten problem się pogorszy, ponieważ dochody nie wzrosną, ludzie stracą pracę, a stopa bezrobocia wzrośnie . Tak więc obecnie najsilniejszą częścią gospodarki jest potężny rynek pracy, na którym można znaleźć pracę.

RASCOE: Tak więc czerwcowy raport o pracach był pozytywny i to była niespodzianka. Oto niektóre relacje z tego.

(SOUNDBITE ZARCHIWALNEGO NAGRAŃ)

MARIA BARTIROMO: Trzysta siedemdziesiąt dwa tysiące miejsc pracy – znacznie lepiej niż się spodziewałem. W rzeczywistości tak wiele osób kwestionuje, jak to możliwe, że możemy stworzyć 372 000 miejsc pracy nawet w potencjalnie recesji.

RASCOE: To z Fox News. Z punktu widzenia ekonomii zastanawiam się, czy to trochę jak meteorologia. Wiesz, czasami masz ludzi od pogody, którzy mówią ci, że będzie padał śnieg i nie pada tak dużo. A czasami mówią, że nie będzie padać i pada.

GOOLSBEE: Tak.

RASCOE: Wiesz, czy jest to sytuacja, w której tak, masz dużo informacji i może masz dużo kontekstu, ale są tylko rzeczy, których po prostu nie możesz wiedzieć lub są zmienne, których nie możesz przewidzieć? Na przykład, czy wiemy, co się dzieje?

GOOLSBEE: Cóż, spójrz, nie ma i nie ma. Myślę, że zamiast meteorologii, być może właściwym sposobem myślenia o tym jest twój lekarz. A twój lekarz mówi ci, że nie jesz codziennie ciasta i powinieneś wyjść i ćwiczyć, bo inaczej stanie się coś złego. To nie znaczy, że lekarz może przewidzieć, że w przyszłym tygodniu dostaniesz zawału serca. Ale jeśli nadal jadłeś ciasto i nigdy nie chodziłeś i nie ćwiczyłeś, a potem miałeś atak serca, powinieneś w pewnym sensie dać kredyt lekarzowi, który przewidział, co się dzieje.

W pewnym sensie jest to rodzaj wiedzy, którą wnoszą ekonomiści, choć ekonomiści nie wszyscy się z tym zgadzają. A kiedy znajdziesz się w takich chwilach, jak ta, gdzie dzieje się wiele rzeczy, których ludzie wcześniej nie widzieli, te nieporozumienia stają się jeszcze większe. I wtedy ludzie mówią, no cóż, co mam zrobić? Nawet między sobą nie zgadzacie się.

RASCOE: Więc przeciętny człowiek powinien zwracać uwagę. Ale co powinni zrobić – lubić, ale nie za dużo uwagi? Na przykład, co powinni zrobić, zaufać ekonomistom?

GOOLSBEE: Posłuchaj, normalny cykl koniunkturalny jest dość przewidywalny. A kiedy ekonomiści są w stanie powiedzieć, że to wygląda bardzo podobnie do tego, co działo się wcześniej, a oto, co wydarzyło się ostatnim razem, przykładam większą wagę do takich rzeczy. Jeśli jest to coś, co naprawdę nie przypomina tego, co widzieliśmy wcześniej, myślę, że wyglądasz – musisz dojść do własnych opinii. I nikt nie jest w tym ekspertem.

HOSLEY: Od jakiegoś czasu wielu Amerykanów patrzy na gospodarkę tak, jak wiele innych rzeczy – przez te partyzanckie soczewki. Jeśli w Białym Domu jest Demokrata, Demokraci mają tendencję do lepszego postrzegania gospodarki. Kiedy rządzi republikanie, republikanie mówią, że wszystko wygląda dobrze. Ostatnio jednak wydaje się, że kwaśne uczucia dotyczące gospodarki przekraczają granice partii. Czy to tylko dlatego, że inflacja to taki mokry koc dla wszystkich?

GOOLSBEE: Prawdopodobnie. Chodzi mi o to, o czym mówisz o partyzacji (ph) wszystkiego, co dotyczy danych ekonomicznych w sposób, o jakim my nigdy byśmy nie pomyśleli. To jest niezaprzeczalne. To jest w 100% poprawne. W pewnym sensie sprawia to, że ekonomiści są mniej wyczuleni na środki takie jak zaufanie konsumentów. W przeszłości zawsze zwracaliśmy uwagę na zaufanie konsumentów, ponieważ było to dobrym wskaźnikiem tego, co zrobią wydatki konsumentów. Teraz wiele miar zaufania konsumentów naprawdę śledzi politykę – nawet pytania dotyczące faktów, takie jak: czy stopa bezrobocia spadła w ciągu ostatniego roku? I tak załamało się stosowanie miar zaufania jako wskaźnika – wskaźnika wyprzedzającego – wydatków konsumenckich w gospodarce.

HORSLEY: I choć wiele miar sentymentu sugeruje, że są, wydatki były w rzeczywistości dość stabilne.

GOOLSBEE: Jeśli pytasz ludzi, jak tam gospodarka? Mówią straszne. Jeśli ich zapytasz, jaka jest twoja sytuacja? Mówią, och, właściwie jest całkiem nieźle. Wiesz, moje dochody wzrosły. Moje konto bankowe działa. A różnica między twoją osobistą sytuacją a twoim zdaniem, jak radzi sobie gospodarka, nigdy nie była większa. Tak więc wiele z tych miar przestało być tak dobrymi predyktorami, jak w dawnych czasach.

RASCOE: To Austan Goolsbee. Przewodniczył Radzie Doradców Ekonomicznych, a obecnie pracuje w University of Chicago Booth School of Business. Dziękuję bardzo za to, że jesteś z nami.

GOOLSBEE: Dziękuję.

RASCOE: Dziękuję także naszemu głównemu korespondentowi ekonomicznemu, Scottowi Horsleyowi.

(DŹWIĘK MUZYKI)

Copyright © 2022 NPR. Wszelkie prawa zastrzeżone. Odwiedź naszą witrynę internetową z warunkami użytkowania i zezwoleniami pod adresem www.npr.org, aby uzyskać więcej informacji.

Transkrypcje NPR są tworzone w pilnym terminie przez wykonawcę NPR. Ten tekst może nie mieć ostatecznej formy i może być aktualizowany lub poprawiany w przyszłości. Dokładność i dostępność mogą się różnić. Autorytatywnym zapisem programowania NPR jest zapis audio.