February 6, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

What you need to know right now By Reuters

2/2

© Reutera. Ukraińska flaga narodowa jest widoczna przez okno mieszkania zniszczonego podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę w miejscowości Borodianka, w obwodzie kijowskim, Ukraina 13 maja 2022 r. REUTERS/Vladyslav Musiienko

2/2

(Reuters) – Siły ukraińskie i rosyjskie zostały okopane na wschodnich ukraińskich polach bitewnych w środę, dzień upamiętniający w obu krajach rocznicę inwazji Hitlera na Związek Radziecki w 1941 r.

WALCZĄCY

* Siły rosyjskie zdobyły kilka osiedli w pobliżu ogarniętych bitwą miast Łysychańsk i Siewierodonieck we wschodnim obwodzie ługańskim, poinformował gubernator regionu i sztab generalny Ukrainy.

* Prezydent Ukrainy Zełenski powiedział, że sytuacja wojskowa w Ługańsku jest bardzo trudna, ponieważ Rosja zintensyfikowała starania o eksmisję wojsk ukraińskich z krytycznych obszarów.

* Co najmniej 15 cywilów zginęło w obwodzie charkowskim na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału, powiedział gubernator regionu w poście online, po tygodniach względnego spokoju.

* Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że jego pociski uderzyły w lotnisko w pobliżu głównego ukraińskiego portu w Odesie, podały rosyjskie agencje informacyjne.

* Kreml powiedział, że nie zna miejsca pobytu dwóch Amerykanów schwytanych podczas walk na wschodniej Ukrainie, ale że byli oni najemnikami i mogą zostać skazani na śmierć na terytoriach separatystycznych wspieranych przez Rosję.

DYPLOMACJA I GOSPODARKA

* Ukraina ma zostać oficjalnym kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej w czwartek w wyniku symbolicznej, ale podnoszącej morale decyzji po inwazji Rosji, poinformowali ministrowie i dyplomaci.

* Prezydent Rosji Putin uzbraja żywność, blokując eksport zboża na Ukrainę, a prezydent USA Biden rozważa możliwości wydobycia zboża, powiedział Biały Dom.

* Przywódcy UE dążą do utrzymania presji na Rosję podczas szczytu w tym tygodniu, zobowiązując się do dalszych prac nad sankcjami, jak pokazał projekt dokumentu, ze złotem wśród aktywów, które mogą być celem ataku.

* Niemcy stoją w obliczu pewnej recesji, jeśli już słabnące dostawy rosyjskiego gazu całkowicie się zatrzymają, ostrzegł organ branżowy.

* Estonia wezwała ambasadora Rosji do protestu w sprawie naruszenia jej przestrzeni powietrznej przez rosyjski helikopter. Moskwa nie od razu skomentowała.

ZACHODNIA BROŃ

* Niemieckie haubice samobieżne przybyły na Ukrainę w pierwszej obiecanej przez Berlin dostawie ciężkiego uzbrojenia.

DOCHODZENIA ZBRODNI WOJENNYCH

* Prokurator generalny USA Merrick Garland podczas wizyty na Ukrainie potwierdził zaangażowanie Waszyngtonu w identyfikację, aresztowanie i ściganie osób zamieszanych w zbrodnie wojenne i okrucieństwa popełnione podczas rosyjskiej inwazji.

CYTAT

* „To walka bokserska wagi ciężkiej. W ciągu 2 miesięcy walki nie doszło jeszcze do nokautującego ciosu. Nadejdzie, gdy siły RU będą coraz bardziej uszczuplone”. – Mark Hertling, były dowódca sił lądowych USA w Europie.