January 29, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Web3, a Decentralized internet, will evolve, but must first pass through a phase of disillusionment

Źródło: De TijdRoland Legrand, przetłumaczone

Antropolog i futurysta cyfrowego świata Brian Solis optymistycznie podchodzi do prób zreformowania sieci, uczynienia jej bardziej zdecentralizowaną i zapewnienia użytkownikom większej władzy. Ostrzega jednak, że ta tak zwana sieć3 musi najpierw przejść przez „dolinę rozczarowań”.

Sieć jest już gotowa na trzecią wersję, internet3, ruch, którego celem jest decentralizacja internetu i zapewnienie użytkownikom większej kontroli nad ich danymi i własnością. Ważną rolę odgrywa w tym blockchain, technologia, która śledzi własność i transakcje w rejestrze cyfrowym.

Jest odpowiedzią na Web 2., sieć mediów społecznościowych i duże firmy internetowe, które gromadzą i kontrolują ogromne ilości danych o swoich użytkownikach. Kiedy się pojawił, obiecano, że każdy może wyrazić siebie w sieci. Solis był wtedy zdecydowanie pozytywny, ale ta ocena się zmieniła. Wierzyłem, że World-wide-web 2. zdemokratyzuje informacje i da każdemu głos, mówi antropolog i futurolog Brian Solis, który jest ewangelistą globalnych innowacji w amerykańskiej firmie programistycznej Salesforce.

Dobrą stroną mediów społecznościowych jest to, że dały nam głos, ale jest to również zła strona. Doprowadziło to również do zasiewu niezgody. Nie spodziewałem się, że społeczeństwo będzie tak podatne na manipulacje i dezinformację” – mówi Solis.

Media społecznościowe sprzyjają również uzależnieniu, zachęcając Cię do robienia coraz więcej na ich stronach internetowych i aplikacjach w oparciu o liczbę polubień i obserwujących. To jest

To niezdrowy związek z technologią i daje błędne pojęcie o sensie życia. Nikt nie lubi słyszeć, że jest uzależniony, ale musimy zrobić o wiele więcej z tym problemem i potrzebujemy w tym pomocy naszego rządu” – mówi Solis.

Obietnice

Web3 ma być alternatywą dla tego. Obietnicą web3 jest to, że będziesz mieć kontrolę nad swoimi danymi i sposobem ich wykorzystania, a nie w rękach kilku dużych firm, które kontrolują wszystkie te informacje” – mówi Solis. Ale dalej mówi: „to jest obietnica, po prostu jeszcze jej nie widzimy.

W tej chwili w systemie world wide web3 widać ogromną dysproporcję, zauważa Solis. 80 procent wartości rynkowej tokenów niezamiennych (NFT) jest skoncentrowanych na 9 procentach rachunków. Takie tokeny są dowodami własności na blockchainie obiektów cyfrowych i stały się prawdziwym szumem w zeszłym roku. Silna koncentracja własności jest również zauważalna w produkcji kryptowalut. ,1 procent górników bitcoin odpowiada za połowę „produkcji” waluty.

„Ponadto bardzo trudno jest zacząć korzystać z internet3” – mówi futurysta. „Musisz mieć portfel cyfrowy, kupić monety kryptograficzne, takie jak bitcoin lub ethereum, a następnie użyć go do zakupu NFT, a następnie 10 NFT musi być bezpiecznie przechowywany. Możemy narzekać na tradycyjne banki, ale oferują just one rzetelne doświadczenie. Wrażenia użytkownika net3 ulegną poprawie, ale obecnie jest to duża przeszkoda”.

Tymczasem waluty kryptograficzne znajdują się pod silną presją, a od początku tego roku kilka monet o wartości znacznie mniejszej (w dolarach). Według amerykańskiego przedsiębiorcy venture cash, Kevina Rose, zniechęci to do projektów, które koncentrują się wyłącznie na zarabianiu pieniędzy.

Rose koncentruje się na podstrukturze web3, która zmienia nas ze zwykłych użytkowników w interesariuszy” – mówi Solis. Cyfrowa antropolog cytuje cykl szumów firmy badawczej Gartner, który opisuje, w jaki sposób technologia schodzi ze szczytu przesadnych oczekiwań do „doliny rozczarowania”, a następnie w górę po zboczu zrozumienia, a na koniec do produktywnego wykorzystania.

Rozczarować

W przypadku world wide web3 Solis uważa, że ​​„jesteśmy na początku podróży do doliny rozczarowań. Częścią tego mogą być awarie, utrata zaufania i oszustwa”. Ale w końcu pojawią się przydatne projekty i zapewnią lepsze wrażenia użytkowników. „Nie zobaczymy tego jutro ani w przyszłym roku, ale w ciągu następnych pięciu lat. Doprowadzi to do doświadczeń, których jeszcze nie możemy sobie wyobrazić”.

Ludzie już rozumieją, że istnieje pewna wartość związana z kryptowalutami i że możesz posiadać NFT, ale to nie mówi im, jak ważne jest posiadanie cyfrowego portfela do zarządzania własnymi danymi. Dane te mogą również obejmować Twoje kontakty społecznościowe, co jest zupełnie nową rzeczą. Innymi słowy, zrozumienie i korzystanie z internet3 wymaga pewnego wysiłku. Przedsiębiorcy, użytkownicy i politycy będą mieli wiele do zrobienia, aby wykorzystać nowe możliwości i zwalczać bolączki website 2..