January 29, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Visa and Mastercard investigated over cross-border fees surge

Visa i Mastercard mają zostać zbadane po ponad pięciokrotnym podniesieniu opłat za niektóre transakcje transgraniczne od czasu opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

Payment Units Regulator (PSR) poinformował, że uruchamia dwa przeglądy rynku opłat ustalanych przez dwie amerykańskie grupy, których sieci łącznie odpowiadają za 99 procent wszystkich płatności kartami debetowymi i kredytowymi w Wielkiej Brytanii.

Posłowie wyrazili zaniepokojenie rosnącymi opłatami uiszczanymi przez akceptantów za przetwarzanie płatności, które są zazwyczaj przerzucane na konsumentów.

„Chcemy zrozumieć, czy płatności kartą działają dobrze i upewnić się, że sprzedawcy, a ostatecznie konsumenci, otrzymają dobrą ofertę” – powiedziała Natalie Timan, szefowa strategii regulatora.

Pierwszy przegląd PSR przyjrzy się, dlaczego po Brexicie nastąpił tak duży wzrost transgranicznych opłat interchange uiszczanych przez sprzedawców detalicznych za przetwarzanie zakupów konsumenckich dokonywanych przez telefon lub on-line w UE, powiedział organ nadzorczy.

Stwierdził już, że w ramach wstępnych dochodzeń nie udało się znaleźć wyjaśnienia podwyżki na podstawie wolumenu, wartości lub kombinacji transakcji.

Opłata za transakcje kartą kredytową w Wielkiej Brytanii/UE została podniesiona z ,3 proc. wartości zakupu do 1,5 proc. Opłata od transakcji kartą debetową została podniesiona z ,2 proc. do 1,15%. Wyższe opłaty zostały nałożone zarówno na brytyjskich konsumentów kupujących towary i usługi z UE, jak i odwrotnie.

Opłaty zostały ograniczone przez porozumienie UE, które w Wielkiej Brytanii odpadło po tym, jak opuściła ona blok handlowy 31 stycznia 2020 r. Regulator płatności powiedział, że chce zrozumieć uzasadnienie tych podwyżek i czy są one wskazówką, że rynek nie jest pracuje dobrze.

Drugi przegląd dotyczy opłat za usługi, które umożliwiają sprzedawcom akceptowanie płatności kartą. Regulator stwierdził, że opłaty uiszczane przez banki, które przetwarzają transakcje w imieniu akceptantów, wzrosły „znacząco” w latach 2014–2018, a w niektórych przypadkach nadal rosły.

Mastercard powiedział, że Wielka Brytania jest jednym z najbardziej innowacyjnych i konkurencyjnych rynków płatniczych na świecie, a firma zobowiązała się współpracować z PSR w celu zwiększenia wyboru w interesie każdego, kto dokonuje i otrzymuje płatności. Visa twierdzi, że nadal jest to jeden z najbardziej opłacalnych i bezpiecznych sposobów płacenia i otrzymywania płatności.

Organization BriefingDogłębna analiza i komentarz do najnowszych wiadomości finansowych i ekonomicznych. Zarejestruj się jednym kliknięciem.
Projekty SIWZ dla przeglądów zostały przekazane do konsultacji społecznych do 2 sierpnia.

Regulator płatności jest niezależnym organem nadzoru, który nadzoruje hydraulikę finansową w Wielkiej Brytanii. W zeszłym miesiącu nałożył na NatWest grzywnę w wysokości 1,82 miliona funtów za nadmierne obciążanie kart kredytowych, szkodząc tzw. agentom rozliczeniowym, innym bankom przetwarzającym transakcje, a ostatecznie ich klientom handlowym.

Ma również prawo skierować firmy, które reguluje do Urzędu ds. Konkurencji i Rynków. „Transgraniczne opłaty interchange znacznie wzrosły w ciągu ostatniego roku” – powiedział organ nadzoru płatności. Ma to wpływ na opłaty w przypadku nieobecności posiadacza karty. „Odkąd Wielka Brytania opuściła UE, Visa i Mastercard podniosły te opłaty pięciokrotnie”.