February 9, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Using videos to optimize engagement in search-driven buyer journeys

Wykorzystywanie filmów do optymalizacji zaangażowania w podróżach kupujących opartych na wyszukiwaniu

30-sekundowe podsumowanie:

 • Filmy angażują się i konwertują, a także bardzo dobrze plasują się w wynikach wyszukiwania organicznego, co czyni je idealnym medium do przekształcania wyszukiwarek w kupujących
 • Filmy mogą pomóc klientom w dotarciu do Twojej marki na etapie podróży kupującego
 • Oto jak tworzyć treści wideo, które są dostosowane do poszczególnych etapów

Proces pozyskania klienta rozpoczyna się od pierwszego kontaktu. Istnieje kilka etapów, przez które przechodzi konsument, zanim zostanie klientem, a następnie lojalnym klientem. Podróż kupującego zaczyna się od zidentyfikowania lub wyrażenia potrzeby. Ta potrzeba musi być następnie w taki czy inny sposób zaspokojona.

Z ponad osiem miliardów wyszukiwań rocznie, prawdziwe podróże kupujących są skomplikowane i mogą zająć tygodnie lub miesiące. Jednak, aby uprościć sprawę, oto migawka kluczowych etapów, przez które przechodzi dana osoba, aby zostać Twoim klientem. Od prawie 68 procent doświadczeń online zaczyna się od wyszukiwarki, wszystkie te etapy mogą bardzo dobrze zaistnieć w samym Google:

 • Świadomość: gdy konsument dowiaduje się, że masz rozwiązanie problemu, chce go rozwiązać. W wielu (ale nie we wszystkich) przypadkach ta podróż wyszukiwania zaczyna się od zapytania „jak”.
 • Namysł: gdy konsument doda Cię do listy potencjalnych dostawców rozwiązań
 • Decyzja: gdy konsument uważa, że ​​masz najlepsze rozwiązanie i staje się płatnym klientem.

Firmy muszą pomagać konsumentom w podjęciu właściwej decyzji poprzez dostarczanie informacji, pomocy i wzbudzanie zaufania do Twojej marki poprzez ten proces.

Ponieważ treści wideo pojawiają się we wszystkich wynikach wyszukiwania, warto używać filmów wideo na wszystkich tych trzech etapach podróży konsumenta. Najlepsza rzecz? filmy są bardzo dobrze ocenianezwłaszcza jeśli hostujesz je w YouTube i ćwiczysz optymalizację wideo.

Dwie odrębne sekcje, w których wideo może pomóc potencjalnym klientom na każdym etapie podróży zakupowej, to:

 • Polecane fragmenty: Gdy Google umieści film we fragmencie polecanym, jest to wyraźny sygnał, że użytkownicy szukają samouczka wideo, który rozwiąże ich problem. Jeśli to jest Twoje docelowe zapytanie, stworzenie filmu jest koniecznością, zwłaszcza podczas optymalizacji na etapie „świadomości” na ścieżce.
 • Karuzele wideo: Google dołącza karuzele wideo, gdy sugerowana jest intencja wideo. Nie jest trudno uszeregować tam swój film, zwłaszcza jeśli chodzi o konkretne zapytania (o małej liczbie wyszukiwań), takie jak zapytania oparte na marce.

Oto przykład obu tych sekcji w rankingu na samej górze strony wyników wyszukiwania, spychając wyniki organiczne znacznie poniżej górnej części ekranu. Zwróć uwagę na bardzo dobrze oznakowany film Lowesa, który jest polecany dla bardzo trafnego – choć długiego – zapytania. Założę się, że generuje to dla nich sporo leadów. Jest też inna marka – The Home Depot – która umieszcza swój film w poniższej karuzeli. Wygląda na to, że obie te marki dobrze odrabiają pracę domową:

The Home Depot – Wykorzystanie filmów wideo do optymalizacji zaangażowania w podróżach kupujących opartych na wyszukiwaniu

Istnieje wiele różnych rodzajów treści wideo, które można wykorzystać na każdym konkretnym etapie. Te filmy pomagają zachęcić konsumenta do kontynuowania podróży z Tobą, a nie z konkurencją.

Świadomość

Jak sama nazwa wskazuje, ta strategia optymalizacji wideo zapewnia, że ​​Twoi docelowi klienci będą świadomi Twojej marki.

Rodzaje treści marketingowych wideo, które najlepiej sprawdzają się na tym etapie ścieżki, obejmują:

Upewnij się, że Twoje filmy są dobrze oznaczone marką, aby budować rozpoznawalność: Użyj swojego logo i palety kolorów na miniaturze filmu, ponieważ będzie on pojawiał się w wynikach wyszukiwania.

Po zbudowaniu świadomości nadszedł czas, aby skonsolidować cały ten wysiłek i przenieść konsumenta do następnego etapu rozważań.

Namysł

Na tym etapie możesz poprawić wrażenia klientów dzięki filmom, które pozycjonują Twój produkt w sposób, w jaki chcesz go pozycjonować. Dobrym powodem korzystania z filmów na tym etapie jest to, że umieszczają one Twój produkt w prawdziwym kontekście, czyli pokazują dokładnie, w jaki sposób inni ludzie używają Twojego produktu.

Najskuteczniejsze filmy na tym etapie to:

 • Filmy instruktażowe, aby przedstawić konsumentowi produkt i szczegółowo opisać, co oferujesz. Prezentowane filmy wyjaśniające problem, przedyskutuj, w jaki sposób Twoja firma może udowodnić rozwiązanie i podkreślić cechy produktu i jego zalety dla konsumenta. Pomyśl o tych filmach jako magnesy ołowiane: Chcesz, aby dostarczali wartość, a nie tylko mówili o Twoim produkcie.
 • Filmy demonstracyjne produktów szczegółowo wyjaśniające działanie produktu lub usługi. Podkreślają wszystkie zalety korzystania z produktu w łatwym do zrozumienia formacie. Często używają instrukcji krok po kroku, aby pokazać, jak korzystać z produktu i mogą zawierać innowacyjne pomysły dotyczące tego, gdzie go używać. Dobry scenariusz i doskonała prezentacja sprawiają, że jest to wyjątkowe wideo demonstracyjne produktu wszechczasów. Dobrym pomysłem jest stworzenie galeria wideo na miejscu w swojej witrynie, aby udostępniać te wersje demonstracyjne użytkownikom witryny. Filmy spowalniają Twoje strony, więc uważaj na swoje czas ładowania strony podczas korzystania z treści osadzonych.
 • Filmy opowiadające historię, aby pokazać lżejszą stronę Twojej firmy, uczłowieczyć ją, aby nawiązać kontakt z konsumentem. Te filmy opowiadają o Twojej firmie, jej nadziejach, aspiracjach i wartościach. Zazwyczaj pracownicy i kadra kierownicza firmy opowiadają o firmie, swoich doświadczeniach z nią i swojej pracy. Zostały zaprojektowane tak, aby wywołać emocjonalną reakcję, która wzmocni relacje konsumentów z Twoją firmą.

Ponieważ wszystkie te filmy mają być w rankingu w Google, upewnij się, że dopasowują je do rzeczywistych zapytań, które mają wyższą intencję komercyjną.

Decyzja

Trzecim etapem podróży konsumenta jest przekonanie zainteresowanego konsumenta, że ​​Twój produkt lub usługa oferuje najlepsze rozwiązanie jego problemu.

Jest to etap, na którym konsument jest już zaangażowany w zakup i potrzebuje delikatnego popchnięcia we właściwym kierunku. To czas, w którym należy położyć nacisk na budowanie zaufania, aby konsument zaufał Twojej marce i kupił Twój produkt. Najskuteczniejszymi filmami na tym etapie są referencje i recenzje rówieśników.

 • Rekomendacje wideo: Są to najlepsze rodzaje filmów do budowania zaufania i zaufania potencjalnych klientów oraz niezbędne na ostatnim etapie pozyskiwania klientów, jakim jest konwersja leadów.
 • Filmy narracyjne zorientowane na klienta pokazanie, jak Twoi klienci korzystają z produktu w bardziej kreatywnym kontekście.

Twoje docelowe zapytania wyszukiwania dla tego typu filmów obejmują:

 • Twój produkt i nazwa Twojej marki: Jeśli masz ugruntowaną markę (lub pracujesz nad tym), nazwa Twojej marki jest wyszukiwana w Google, a te filmy zapewnią Ci kolejny zasób, który kontrolujesz w SERPach opartych na marce. Jeśli robisz dobra robota śledzenie Twojej marki w bezpłatnych wynikach wyszukiwaniaznasz już swoje ważne zapytania związane z marką.
 • Zapytania w wyszukiwarce kierowane przez konkurencję: są to zapytania wyszukiwania eksplorujące alternatywy konkurencji i porównujące dwóch konkurentów.

Te filmy należy również ponownie wykorzystać na dwa ważne sposoby:

 • Umieść je na swoich kluczowych stronach docelowych: Treści wideo to dobrze znany sposób na zwiększenie konwersji, ale w tym przypadku jest to dobry sposób, aby Twoi klienci czuli się jak w domu, ponieważ po kliknięciu linku w YouTube zobaczą ten sam film na stronie. Dobrym pomysłem jest również wybranie tych filmów na swoim dedykowana strona z opiniami klientów.
 • Wykorzystaj te filmy w swoich kampaniach remarketingowych. Możesz użyć retargetingu na YouTube serwować je osobom, które przeszły już etap 2 w podróży zakupowej, ale jeszcze nie dokonały konwersji.

Wniosek

Wykorzystywanie filmów w strategii bezpłatnych wyników wyszukiwania do angażowania klientów na każdym głównym etapie ich podróży zakupowej jest jednym z najlepszych przykładów jak SEO i sprzedaż mogą pomóc nawzajem. Uwzględnij filmy zarówno w strategiach SEO, jak i CRO, a prawdopodobnie zobaczysz znacznie lepsze wyniki na obu frontach.


Ann Smarty jest założycielką Viral Content Bee, menedżerką marki i społeczności w Internet Marketing Ninjas. Można ją znaleźć na Twitterze @natalia.

Subskrybuj biuletyn Search Engine Watch, aby uzyskać informacje na temat SEO, krajobrazu wyszukiwania, marketingu w wyszukiwarkach, marketingu cyfrowego, przywództwa, podcastów i nie tylko.

Dołącz do rozmowy z nami na LinkedIn oraz Świergot.