January 29, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

UK inflation hits new 40-year high of 9.1% as food and energy price surge persists

Jak wynika z nowego badania, ponad cztery na pięć osób w Wielkiej Brytanii martwi się rosnącymi kosztami życia i ich zdolnością do zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak żywność i energia w nadchodzących miesiącach.

Tolga Akmen | Afp | Obrazy Getty

LONDYN — W maju inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła 9,1% rok do roku, ponieważ gwałtownie rosnące ceny żywności i energii nadal pogłębiają koszty życia w tym kraju.

9,1% wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów w ankiecie agencji Reuters i nieco wyższy niż 9% wzrost odnotowany w kwietniu, co oznacza największy roczny wzrost od początku rekordów w 1989 roku.

Ceny konsumpcyjne wzrosły w maju o ,7% miesiąc do miesiąca, nieco powyżej oczekiwania na wzrost o ,6%, ale znacznie poniżej 2,5% miesięcznego wzrostu w kwietniu, co wskazuje, że inflacja nieco zwalnia.

W swoim komunikacie wraz z danymi liczbowymi brytyjski Urząd Statystyczny stwierdził, że jego szacunki sugerują, że inflacja „była ostatnio wyższa około 1982 r., kiedy szacunki wahają się od prawie 11% w styczniu do około 6,5% w grudniu”.

Największy wkład do wzrostu inflacji miały usługi mieszkaniowe i domowe, głównie energia elektryczna, gaz i inne paliwa, a także transport (głównie paliwo silnikowe i samochody używane).

Bank Anglii w zeszłym tygodniu dokonał piątej z rzędu podwyżki stóp procentowych, choć zatrzymał się przed agresywnymi podwyżkami obserwowanymi w Usa i Szwajcarii, ponieważ stara się okiełznać inflację bez pogłębiania obecnego spowolnienia gospodarczego. Główna stopa bankowa znajduje się obecnie na najwyższym od 13 lat poziomie 1,25%, a Bank oczekuje, że inflacja CPI przekroczy 11% do października.

Brytyjski regulator energetyczny podniósł restrict cen energii dla gospodarstw domowych o 54% od 1 kwietnia, aby uwzględnić wzrost hurtowych cen energii, w tym rekordowy wzrost cen gazu, i nie wykluczył dalszych podwyżek tego limitu w swoich okresowych przeglądach w tym roku.

Niedawne badanie wykazało, że jedna czwarta Brytyjczyków ucieka się do pomijania posiłków, ponieważ presja inflacyjna i kryzys żywnościowy łączą się w to, co gubernator Banku Anglii Andrew Bailey nazwał „apokaliptyczną” perspektywą dla konsumentów.

Wraz z zewnętrznymi wstrząsami, z jakimi boryka się światowa gospodarka — takimi jak skoki cen żywności i energii podczas wojny na Ukrainie oraz problemy z łańcuchem dostaw z powodu utrzymujących się wąskich gardeł pandemii Covid-19 — Wielka Brytania radzi sobie również z presją wewnętrzną, taką jak odreagowanie rządu historyczne wsparcie fiskalne z czasów pandemii i skutki Brexitu.

Ekonomiści sygnalizują także oznaki zaostrzenia się warunków na rynku pracy i przenikania inflacji zasadniczej do całej gospodarki.