February 9, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

President Joe Biden nominates Indian-American scientist Arti Prabhakar as top science advisor

Czołowy indyjsko-amerykański naukowiec, dr Arti Prabhakar, został nominowany przez Joe Bidena na czołowego doradcę naukowego prezydenta USA, decyzja została okrzyknięta przez Biały Dom i społeczność indyjsko-amerykańską jako „historyczna”. Jeśli Senat potwierdzi, dr Prabhakar przejdzie do historii jako pierwsza kobieta, imigrantka lub osoba kolorowa na czele Biura Polityki Naukowej i Technologicznej (OSTP). Będzie również najnowszym wysoko wykwalifikowanym specjalistą ze społeczności indyjsko-amerykańskiej, który zostanie mianowany na kluczowe stanowisko w administracji Bidena.

„Dr Prabhakar jest błyskotliwym i szanowanym inżynierem oraz fizykiem stosowanym i będzie kierował Biurem Polityki Nauki i Technologii, aby wykorzystać naukę, technologię i innowacje, aby poszerzyć nasze możliwości, rozwiązać najtrudniejsze wyzwania i uczynić niemożliwe możliwym” Biden powiedział we wtorek. „Podzielam przekonanie dr Prabhakara, że ​​Ameryka ma najpotężniejszą maszynę innowacyjną, jaką kiedykolwiek widział świat. Ponieważ Senat rozważa jej nominację, jestem wdzięczny, że dr Alondra Nelson nadal będzie kierować OSTP, a dr Francis Collins będzie nadal pełnić funkcję mojego doradcy naukowego” – powiedział.

Po potwierdzeniu byłaby również asystentką prezydenta ds. nauki i techniki. Na tym stanowisku dr Prabhakar będzie głównym doradcą prezydenta ds. nauki i technologii, współprzewodniczącym Rady Doradców Prezydenta ds. Nauki i Technologii oraz członkiem gabinetu prezydenta. Ponadto, jeśli zostanie potwierdzone, że będzie kierował OSTP, Prabhakar, 63, został trzecim Amerykaninem pochodzenia azjatyckiego, rdzennym Hawajczykiem lub mieszkańcem wysp Pacyfiku, który zasiadał w gabinecie prezydenta Bidena, dołączając do wiceprezydenta Kamali Harris i amerykańskiej przedstawicielki handlowej Katherine Tai.

„Dzisiejsza nominacja jest historyczna, a Prabhakar jest pierwszą kobietą, imigrantką lub osobą o kolorze skóry nominowaną do pełnienia funkcji potwierdzonego przez Senat dyrektora OSTP”, powiedział Biały Dom. Prabhakar został już jednogłośnie zatwierdzony przez Senat, aby kierować Narodowym Instytutem Standardów i Technologii (NIST) i była pierwszą kobietą, która pełniła tę rolę. Później pełniła funkcję dyrektora Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA), miejsca narodzin przełomowych technologii, takich jak samoloty stealth i Internet.

Indianie z Indii z zadowoleniem przyjęli nominację Prabhakara”. Indian Impact jest zachwycony, gdy dowiaduje się, że prezydent Biden zamierza nominować dr Arati Prabhakara na dyrektora Biura ds. Polityki Naukowej i Technologicznej (OSTP). Pochwalamy prezydenta za jego historyczną decyzję, która podnosi na duchu nie tylko wyjątkowo wykwalifikowanego dr Prabhakara, ale także wszystkich południowoazjatyckich i azjatyckich Amerykanów, którzy dążą do osiągnięcia nowych wyżyn i zostania liderami w służbie publicznej i społeczności naukowej” – powiedział Neil Makhija z Indii. Amerykański Fundusz Wpływu.

„To niesamowite widzieć, jak prezydent nominował dr Prabhakar na pierwszą kobietę, pierwszą kolorową osobę i pierwszą imigrantkę, która poprowadzi OSTP, gdy w czerwcu obchodzimy Miesiąc Dziedzictwa Imigrantów” – powiedział Varun Nikore, dyrektor wykonawczy AAPI Victory Alliance. Do tej pory dr Prabhakar kierował dwiema różnymi federalnymi agencjami badawczo-rozwojowymi i współpracował ze start-upami, dużymi firmami, uniwersytetami, laboratoriami rządowymi i organizacjami non-profit w wielu różnych sektorach, aby tworzyć nowe, potężne rozwiązania dla krytycznych wyzwań. Jest inżynierem i fizykiem stosowanym z rozległymi uprawnieniami kierowniczymi i kierowniczymi.

Prabhakar pełniła funkcję dyrektora DARPA w latach 2012-2017. W DARPA nadzorowała zespoły, które opracowały prototyp systemu wykrywania materiałów nuklearnych i radiologicznych, zanim terrorysta zdoła zbudować bombę, opracowała narzędzia do wyszukiwania sieci handlu ludźmi w głębokiej i ciemnej sieci oraz co umożliwiło współpracę złożonych systemów wojskowych, nawet jeśli pierwotnie nie zostały do ​​tego zaprojektowane. Założyła również nowe biuro, aby pobudzić nowe biotechnologie, powiedział Biały Dom.

Pod jej kierownictwem DARPA rozpoczęła rozwój platformy szczepionek szybko reagujących mRNA, umożliwiając najszybszy i najskuteczniejszy rozwój szczepionek w historii świata w odpowiedzi na COVID-19. Prabhakar został jednogłośnie zatwierdzony przez Senat USA do kierowania Narodowym Instytutem Standardów i Technologii (NIST), przejmując ster w wieku 34 lat jako pierwsza kobieta kierująca agencją, powiedział Biały Dom.

Rodzina Prabhakara wyemigrowała z Delhi do Stanów Zjednoczonych, gdy miała trzy lata – najpierw do Chicago, a gdy miała 10 lat osiedliła się w Lubbock w Teksasie, gdzie zdobyła dyplom z inżynierii elektrycznej na Texas Tech University. pierwsza kobieta, która uzyskała doktorat z fizyki stosowanej w California Institute of Technology, gdzie również uzyskała tytuł magistra elektrotechniki. Karierę zawodową w branży ustawodawczej rozpoczęła jako Congressional Fellow w Office of Technology Assessment. Jest stypendystką Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników oraz członkiem National Academy of Engineering i była stypendystką Center for Advanced Study Doktor nauk behawioralnych na Uniwersytecie Stanforda. Między swoimi federalnymi stanowiskami kierowniczymi Prabhakar spędziła 15 lat w dolinie ilicon, pomagając we wdrażaniu badań i rozwoju jako dyrektor firmy i inwestor venture capital.

W zeszłym tygodniu Biden nominował indyjsko-amerykańską ekspertkę ds. bezpieczeństwa Radhę Iyengara na najwyższe stanowisko w Pentagonie. Prezydent USA Biden ma nominować indyjsko-amerykańskiego dyplomatę Gautama Ranę na nowego nadzwyczajnego i pełnomocnego ambasadora USA na Słowacji, podał Biały Dom w oświadczeniu w zeszłym miesiącu. W kwietniu Biden nominował indyjsko-amerykańską dyplomatę Rachnę Sachdewę Korhonen na swojego wysłannika w Mali, co było trzecią taką nominacją Amerykanina pochodzenia indyjskiego w ciągu ponad miesiąca.

W marcu prezydent Biden nominował dwóch Amerykanów pochodzenia indyjskiego na wysłanników USA. Mianował dyplomatę Puneeta Talwara na ambasadora tego kraju w Maroku, a działacza politycznego Shefaliego Razdana Duggala na swojego wysłannika do Holandii.