February 6, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Poszukiwanie przez Eskom większej władzy zagraża transakcjom importowym z Zimbabwe

Eskom, południowoafrykański państwowy zakład energetyczny, chce zastąpić Zimbabwe jako importer energii elektrycznej z Mozambiku i Zambii, aby pomóc w złagodzeniu ciągłych przerw w dostawie prądu.

Kontrakty Zimbabwe z Electricidade de Mocambique z Mozambiku i Zesco z Zambii mają wygasnąć pod koniec miesiąca, według Sydney Gata, prezesa krajowego Zesa Holdings Ltd. Zimbabwe nie płaci 6,3 miliona dolarów miesięcznego rachunku za import do Zambii. powiedział.

Eskom „wywiera teraz presję” na przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w Mozambiku i Zambii, aby przejęły kontrakty, powiedział Gata.

„Zesa ma teraz czas do 31 lipca na pobranie dostaw, w przeciwnym razie kontrakty zostaną anulowane, a dostawy zostaną ponownie przydzielone innym przedsiębiorstwom” – powiedział w liście do górników. „Zimbabwe może sporo stracić, ponieważ te kontrakty są długoterminowe i po konkurencyjnej cenie”.

Eskom, który dostarcza prawie całą energię RPA z elektrowni węglowych, przez ponad dekadę narażał kraj na okresowe przestoje, ponieważ nie jest w stanie zaspokoić popytu. Prezydent Cyril Ramaphosa powiedział w tym tygodniu, że firma zwróci się do sąsiadów o zakup nadwyżki energii, co jest jednym z wielu środków mających na celu złagodzenie kryzysu.

© 2022 Bloomberg