January 28, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Optimum Coal Mine was paid for with criminal funds

Przejęcie The best possible Coal Holdings (OCH) przez Tegeta Exploration and Assets było jednym z głównych wydarzeń, które spowodowało powołanie komisji śledczej Zondo w sprawie zarzutów przejęcia państwa i było centralnym punktem raportu Protektora Publicznego „Stan przejęcia ”, wydany w październiku 2016 r.

Public Protector (PP) ustalił, że nabycie nastąpiło za pomocą nielegalnych środków i prawie w całości zostało sfinansowane z dochodów pochodzących z przestępstwa.

Komisja doszła do tego samego wniosku, jak przedstawiono w części VI tom III raportu Zondo (strony 80 do 95).

Ostatecznymi beneficjentami rzeczywistymi Tegety byli:

 • Guptowie bezpośrednio lub pośrednio posiadali 65,13%
 • Duduzane Zuma posiadał pośrednio 19,49%
 • Salim Essa posiadał pośrednio 6,73%
 • Ronica Ragavan pośrednio posiadała 6,49%
 • Ashu Chawla i inni pracownicy Gupty posiadali pośrednio 2,16%.

Kryminalny projekt przejęcia OCM

Kryminalne wybryki, do których uciekają się marionetki Guptów, zostały już opisane w części raportu Zondo poświęconej Eskom.

Bardzo krótko:

Brian Molefe, oddelegowany do Eskomu w kwietniu 2015 r., „natychmiast przystąpił do udaremniania zaawansowanych negocjacji między Eskomem i Glencore” w związku z karą nałożoną przez Eskom.

Prezes zarządu Molefe i Eskom, dr Ben Ngubane, chciał zawiesić Eskomowi wszystkie koncesje na wydobycie.

Ówczesny minister zasobów mineralnych Ngoako Ramatlhodi odmówił, a we wrześniu 2015 roku były prezydent Jacob Zuma zastąpił go Mosebenzi Zwane.

Molefe udaremnił również sprzedaż kopalni węgla Ideal Coal Mine (OCM) grupie Phembani.

22 listopada 2015 r. członek zarządu Eskom, Mark Pamensky, doradził Atul Gupta, że ​​„Oakbay powinien zapewnić, że warunkiem zawieszającym sprzedaż przejęcia OCH powinno być wycofanie przez Eskom roszczenia o karę w wysokości 2,17 miliarda rupii” i doradził firmie Atul, jak uzyskać umowa do zaakceptowania przez zarząd Eskom.

Czytać:

Kiedy Glencore odrzucił miliardową ofertę Oakbay dla OCM w dniu 25 listopada 2016 r., Departament Zasobów Mineralnych pod Zwane wydał fałszywe zawiadomienia na podstawie ustawy o zdrowiu i bezpieczeństwie, próbując zamknąć kopalnie Glencore.

Glencore poddał się, a potem Tegeta musiała wymyślić gotówkę.

Byli dyrektorzy Eskom, Matshela Koko i Anoj Singh, „przygotowali motywację dla Eskomu, by przedpłacił Tegecie 1,68 miliona rupii” za roczny zapas węgla, mimo że Hendrina wydawała się mieć nadpodaż.

Zarząd Eskomu jednogłośnie podjął uchwałę o przedpłacie za węgiel w grudniu 2015 roku, choć było to wyraźnie w interesie Tegety, a nie Eskomu.

Na początku kwietnia 2016 r. Tegeta brakowało 600 mln R, a Eskom dokonał kolejnej przedpłaty w wysokości 659 mln R. Zarząd podpisał się, a płatność została przyspieszona 13 kwietnia 2016 r. przez Singha i Molefe.

2,1 miliarda rubli na Optimum pochodziło z funduszy kryminalnych

Tegeta zapłaciła cenę zakupu Ideal w wysokości 2,1 mld R w dniu 13 kwietnia 2016 r.

Fundusze wykorzystane do przejęcia stanowiły w większości dochody z przestępstwa, wyszczególnione poniżej:

Źródło Kwota
Przedpłata Eskom R660m
Płatność Eskom do Tegeta R68m
„Pożyczka” Oakbay dla Tegety R158,5m
Albatime „pożyczka” dla Tegeta R104,5m
„Pożyczka” Trillian Asset Administration dla Tegety R152m
„Pożyczka” Centaur Mining dla Tegeta R842,2m
Pozostałe środki Tegety na rachunku Financial institution of Baroda R100,5m
Całkowity R2 085,7 m
 • Pożyczka Albatime składała się z niezgodnej z prawem spłaty 42 mln R od Regiments Funds i 56,2 mln R skradzionych z Transnet 2nd Outlined Gain Fund (TSDBF).
 • Płatność Trillian obejmowała kwotę 93,4 miliona R, która została bezprawnie zapłacona przez Transnet.
 • Albatime przekazał 110 mln R na stałe konto depozytowe w Banku Baroda, które lender wykorzystał jako zabezpieczenie pożyczki w wysokości 105,5 mln R dla Tegety.
 • Pożyczka Trilliana w wysokości 152 mln R pochodziła z funduszy skradzionych z TSDBF.
 • Środki skradzione z TSDBF w wysokości 160,2 mln R zostały przelane na stały rachunek depozytowy w Banku Baroda, który lender wykorzystał jako zabezpieczenie pożyczki w wysokości 104,5 mln R dla Tegety.
 • Centaur Mining pozyskał kwotę R842,2 miliona z zakładów typu back-to-back again źródłem były wyprane dochody z przestępstwa.
 • Warto zauważyć, że korzystny udział Duduzane Zumy w wysokości 19,49% jest równoznaczny z korzyścią w wysokości 342,8 mln R z funduszy pochodzących z przestępczości.

Otrzymywanie dochodów z przestępstwa jest przestępstwem

Komisja Zondo odniosła się do sekcji 2 ustawy o zapobieganiu przestępczości zorganizowanej (Poca), zgodnie z którą otrzymywanie dochodów z przestępstwa jest przestępstwem.

Komisja jest zdania, że ​​istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że Duduzane Zuma, Salim Essa, Ronica Ragavan, Ashu Chawla i członkowie rodziny Gupta mogą być winni naruszenia Sekcji 2 Poca.

Przeczytaj części 5 i 6 raportu Zondo: