February 6, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Octopus keeps stuff out of Indonesia’s crowded landfills – TechCrunch

Według Banku Światowego Indonezja produkuje rocznie 4,8 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych, co stanowi „źle zarządzany” – co oznacza, że ​​kończy się nieodebraniem, wyrzuceniem na wysypiska lub wyciekiem z niewłaściwie zarządzanych składowisk. Ośmiornica chce zmniejszyć tę liczbę dzięki platformie, która ułatwia odbieranie produktów odpadowych od konsumentów i przetwarzanie ich na surowce, które marki mogą ponownie wykorzystać. Startup z Dżakarty ogłosił dzisiaj, że zebrał nadmierną liczbę 5 milionów dolarów, kierowaną przez Openspace i SOSV.

Octopus został założony w zeszłym roku przez Mohammada Ichsana, Hamisha Dauda, ​​Niko Adi Nugroho, Rizki Mardiana i Dimasa Ario, którzy znają się od ponad dekady.

Po niedawnym uruchomieniu w Dżakarcie, wykorzysta nowe fundusze na „agresywną ekspansję”, w tym pięć sortowni i 1700 punktów kontrolnych w czterech miastach: Dżakarcie, Bandung, Bali i Makassar, w celu przeładunku 380 ton odpadów, w tym tworzyw sztucznych do urządzeń elektronicznych, co miesiąc.

Ichsan powiedział, że jednym z powodów, dla których założył Octopus, był fakt, że wrócił na wakacje do domu swoich rodziców w Makassar i odkrył, że wysypisko śmieci oddalone o 30 kilometrów wydziela nieznośny smród, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że miał nowonarodzoną córkę.

„Zastanawiałem się, w jakim świecie ona będzie żyć”, powiedział TechCrunch. „Wygląda na to, że ten problem nie występuje w niektórych miastach, ale także w innych miastach Azji Południowo-Wschodniej, więc zacząłem badać więcej biznesu, prowadząc ręczny handel odpadami i próbując rozwiązać problem krok po kroku, zaczynając od redukcji odpadów nadających się do recyklingu które trafiają na wysypiska poprzez ręczny handel odpadami.”

Mniej więcej w tym czasie Ischan spotkał współzałożyciela Dauda, ​​który miał te same obawy i prowadził badania nad odpadami oceanicznymi.

Octopus wskazuje również na przepisy rządu indonezyjskiego dotyczące zbioru odpadów, określane jako 3R, czyli „ponowne wykorzystanie, redukcja i recykling”, które mają na celu zmniejszenie ilości plastikowych śmieci w oceanie o 70%. Rząd wzmocnił te cele inicjatywami takimi jak banki odpadów, egzekwowanie celów recyklingu dla marek i producentów oraz opłata za plastikowe torby dla konsumentów.

Octopus twierdzi, że od 2025 r. rząd Indonezji wyda 5,1 miliarda dolarów na stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym dla większej liczby marek. Twierdzi, że jest „pierwszą platformą, która oferuje kompleksową platformę logistyczną zarządzania odpadami nadających się do recyklingu”.

Firma twierdzi, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrosła o ponad 400%, a użytkownicy znajdują się na obu końcach łańcucha dostaw. Obejmuje to 150 000 użytkowników miesięcznie i ponad 60 000 pelestari, czyli niezależnych zbieraczy odpadów. Twierdzi, że ponad 12 000 pelestari było w stanie otworzyć konto bankowe od czasu dołączenia do Octopus. Na drugim końcu łańcucha dostaw Octopus obsługuje ponad 20 marek, w tym globalne firmy FMCG, które korzystają z Octopus, aby zapewnić zgodność z ESG. Jednym z jej celów jest osiągnięcie 100 000 pelistari do 2024 roku.

Octopus oferuje dwa główne rodzaje usług, powiedział Ischan. Pierwszym z nich jest sprzedaż materiałów pokonsumpcyjnych do branży recyklingowej, a drugim raportowanie zbierania danych dla marek FMCG. Na przykład pomaga Softex Indonezja odbierać zużyte pieluchy od konsumentów z zachowaniem odpowiednich standardowych procedur operacyjnych od pelestari, którzy działają jako pracownicy koncertów.

Dla pelestari, którzy nie posiadają telefonu komórkowego, aby uzyskać dostęp do aplikacji Octopus, Ischan powiedział, że firma współpracuje z biurami opieki społecznej, aby zapewnić telefony w ramach lokalnych programów władz miejskich mających na celu rozwiązanie problemu bezrobocia na ich obszarach.

W przygotowanym oświadczeniu, partner założyciel Openspace, Shane Chesson, powiedział: „Octopus jest liderem w wykorzystaniu technologii do stworzenia skokowej zmiany wielkości gospodarki o obiegu zamkniętym w Indonezji. Uczestnicy na wszystkich etapach tego łańcucha dostaw są zachęcani do tego, aby tak się stało, a co najważniejsze, imperatywy środowiskowe wymagają, abyśmy zrobili to dobrze”.