January 29, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Moscow fumes over Lithuania rail ban to Russian region

W ostatnim sporze dotyczącym zachodnich sankcji nałożonych na 10 kraj w związku z wojną na Ukrainie Rosja ostrzegła Litwę we wtorek, że grozi jej „poważny negatywny wpływ” za zablokowanie niektórych przesyłek koleją do moskiewskiej enklawy Kaliningradu na Morzu Bałtyckim.

Siły rosyjskie i separatyści we wschodniej Ukrainie posuwali się dalej, nacierając w kierunku miasta Łysychańsk, głównego bastionu sił ukraińskich na obszarze należącym do regionu Donbasu, domagającego się Moskwy dla separatystów.

Ukraina nadal prosi Zachód o wysłanie większej liczby artylerii. Minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował we wtorek o przybyciu potężnych niemieckich haubic samobieżnych.

W odwecie za zachodnie sankcje Rosja zaczęła pompować zmniejszone ilości gazu do Europy przez Ukrainę. Państwa Unii Europejskiej, od Morza Bałtyckiego na północy po Adriatyk na południu, przedstawiły sposoby radzenia sobie z kryzysem dostaw po rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego, która postawiła energetykę w centrum ekonomicznej bitwy między Moskwą a Zachodem.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że zmniejszone przepływy były równoznaczne z ekonomicznym atakiem na Niemcy, któremu „nie można pozwolić na sukces”.

Uwaga dyplomatyczna zwróciła się w stronę Kaliningradu, położonego między Polską a Litwą rosyjskiego miasta, liczącego blisko milion mieszkańców. Jest połączona z resztą Rosji linią kolejową przez Litwę będącą członkiem UE i NATO.

Litwa zamknęła trasę dla transportu stali i innych metali żelaznych, co według niej jest wymagane na mocy sankcji UE, które weszły w życie w sobotę. Litwa blokuje również transportation żywności, zagrażając bezpieczeństwu żywnościowemu regionu, agencja informacyjna TASS powołała się na słowa rzeczniczki MSZ.

Litwini mieszkający tuż za granicą powiedzieli, że wierzą w NATO jako środek odstraszający przed potencjalnymi rosyjskimi atakami.

„Nic złego się nie stanie… ponieważ Litwa jest w NATO i Unii Europejskiej”, powiedział 59-letni pracownik ubezpieczeniowy Vitalijus Sidiskis, jednocześnie przyznając, że trudno było przewidzieć, co może zrobić Rosja.

Tymczasem inny kraj bałtycki, Estonia, wezwał rosyjskiego ambasadora we wtorek, by zaprotestować w sprawie naruszenia jej narodowej przestrzeni powietrznej przez rosyjski helikopter 18 czerwca. Nie było natychmiastowego rosyjskiego komentarza.

‘Konsekwencje’

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew odwiedził Kaliningrad, aby przewodniczyć tam spotkaniu ds. bezpieczeństwa. Powiedział, że działania Litwy pokazały, że Rosja nie może ufać Zachodowi, który, jak powiedział, złamał pisemne umowy w sprawie Kaliningradu.

„Odpowiednie środki” były wypracowywane w odpowiedzi, Patruszew był cytowany przez państwową agencję informacyjną RIA, i bez opracowania powiedział, że „ich konsekwencje będą miały poważny negatywny wpływ na ludność Litwy”.

Moskwa wezwała we wtorek unijnego wysłannika Markusa Ederera do rosyjskiego MSZ. Rzecznik UE Peter Stano powiedział, że Ederer poprosił Rosjan na spotkaniu „o powstrzymanie się od eskalacji i retoryki”.

Konflikt tworzy nowe źródło konfrontacji na Bałtyku, regionie już przygotowanym na remont bezpieczeństwa, który ograniczy potęgę morską Rosji, gdy Szwecja i Finlandia ubiegają się o przystąpienie do NATO i umieścić prawie całe wybrzeże na terytorium sojuszu.

UE starała się odsunąć odpowiedzialność od Litwy, twierdząc, że polityka była zbiorowym działaniem bloku.

W ramach symbolicznej decyzji Ukraina ma zostać w czwartek oficjalnym kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej, poinformowali unijni dyplomaci.

Prokurator generalny United states of america Merrick Garland został najnowszym międzynarodowym dygnitarzem, który odwiedził Ukrainę, potwierdzając we wtorek zaangażowanie Waszyngtonu w identyfikację, aresztowanie i ściganie osób zamieszanych w zbrodnie wojenne podczas rosyjskiej inwazji.

Ciężka walka

W jednych z najkrwawszych walk obserwowanych w Europie od II wojny światowej, od kwietnia Rosja poczyniła powolne postępy w Donbasie w konflikcie, który kosztował tysiące żołnierzy po obu stronach.

Część walk toczyła się nad rzeką Siverskyi Doniec, która wije się przez Donbas, z siłami rosyjskimi głównie na wschodnim brzegu i siłami ukraińskimi głównie na zachodzie.

Jednak wojska ukraińskie – i około 500 cywilów – podobno wciąż trzymają się w zakładach chemicznych w Siewierodoniecku na wschodnim brzegu, pomimo tygodni ciężkich bombardowań.

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Gajdai potwierdził, że Toszkiwka, osada na zachodnim brzegu dalej na południe, jest teraz kontrolowana przez siły rosyjskie. Mogłoby to zwiększyć nadzieje Moskwy na odcięcie Łysczańska od terytorium zajętego przez Ukrainę.

Rodion Miroshnik, ambasador promoskiewskiego samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej w Rosji, powiedział, że siły „poruszają się z południa w kierunku Łysychańska”, a w wielu miastach wybuchły strzelaniny.

Osobno co najmniej 15 cywilów zostało zabitych w obwodzie charkowskim na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału, powiedział gubernator regionu w poście on line.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że jego pociski uderzyły w lotnisko w pobliżu portu w Odessie w odpowiedzi na ukraiński atak na platformy wydobywcze gazu na Morzu Czarnym.

Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować żadnego raportu.