February 9, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Making Tax Digital for VAT checklist: How to get up to speed with MTD for VAT

Nadeszła cyfrowa rewolucja podatkowa.

Jeśli masz firmę zarejestrowaną jako płatnik VAT, musisz korzystać z Generating Tax Electronic (MTD) do rozliczania podatku VAT.

Musisz składać deklaracje VAT za pomocą „funkcjonalnego zgodnego oprogramowania” i przechowywać cyfrowo ewidencję księgową VAT.

Ta lista kontrolna Generating Tax Digital pomoże Ci zapoznać się z MTD dla podatku VAT.

A to jest naprawdę ważne, ponieważ HMRC kontaktuje się z firmami, które powinny postępować zgodnie z Generating Tax Electronic przed złożeniem pierwszej deklaracji VAT za pomocą MTD dla podatku VAT.

Jeśli zbliża się kolejna złożona deklaracja VAT, warto to wziąć pod uwagę.

Najważniejsze, aby wiedzieć, że nie jest już możliwe ręczne składanie deklaracji VAT za pośrednictwem strony internetowej HMRC. Musisz to zrobić za pomocą oprogramowania.

Jest to znacząca zmiana w porównaniu z poprzednimi wersjami i musisz wiedzieć, jak złożyć elektroniczne zeznanie VAT typu Generating Tax.

Ta lista kontrolna Earning Tax Electronic obejmuje następujące elementy:

Dowiedz się, czy MTD w zakresie podatku VAT ma wpływ na Twoją firmę

Jeśli Twoja firma jest zarejestrowana jako płatnik VAT, musisz skorzystać z Generating Tax Digital for VAT.

Earning Tax Electronic to coś więcej niż tylko cyfrowe składanie deklaracji VAT. Jesteś również prawnie zobowiązany do cyfrowego przechowywania niektórych informacji o podatku VAT (tzw. prowadzenie ewidencji cyfrowej).

A jeśli używasz więcej niż jednego oprogramowania do przechowywania informacji o podatku VAT i sporządzania deklaracji VAT, muszą one particular być „powiązane cyfrowo”.

Przejście mogło być stosunkowo proste, jeśli korzystałeś już z oprogramowania księgowego.

Może to obejmować niewiele więcej niż zapisanie się do MTD dla podatku VATa następnie aktywować funkcję w oprogramowaniu.

Ewentualnie twój księgowy mógł to zrobić za ciebie.

Jednak może tak nie być w przypadku korzystania ze starszego oprogramowania. Potrzebujesz funkcjonalnego kompatybilnego oprogramowania.

Jeśli do przygotowania deklaracji VAT używasz arkuszy kalkulacyjnych lub innych ręcznych zapisów, powinieneś to zastąpić podejściem opartym na oprogramowaniu do rejestrowania szczegółów podatku VAT i składania deklaracji VAT.

Zwolnienia i odroczenia z podatku VAT od MTD

Niektóre firmy mogą ubiegać się o zwolnienie z podatku MTD z tytułu podatku VAT, ponieważ HMRC akceptuje, że są 1 uważane za zwolnione cyfrowo.

Dotyczy to osób, których przekonania religijne są niezgodne z wymogami lub osób, których wiek, niepełnosprawność lub oddalenie sprawiają, że korzystanie z narzędzi cyfrowych jest niepraktyczne.

Procedury upadłościowe mają również wpływ na MTD dla podatku VAT.

Skontaktuj się z HMRC przez jego Infolinia VAT aby uzyskać więcej informacji i uzgodnić alternatywne środki.

Ustal, które procesy biznesowe dostosować do MTD pod kątem VAT

Powinieneś przyjrzeć się wszystkim procesom związanym z generowaniem deklaracji VAT. Chociaż może to być czasochłonne, inwestycja może być konieczna, aby uniknąć kar.

Oto kilka przykładów:

  • Jak wystawiasz faktury sprzedaży?
  • Jak rejestrujesz wydatki?
  • Korzystasz ze schematu kasowego, czy opierasz się na fakturach?
  • Jakie inne obszary Twojej księgowości VAT są nadal oparte na dokumentacji papierowej lub istnieją poza Twoim oprogramowaniem księgowym?

Na przykład, chociaż Creating Tax Digital for VAT nie oznacza, że ​​nie można już tworzyć notatek ani faktur w formie papierowej.

Oznacza to, że niektóre dane na poziomie faktury muszą zostać przeniesione do oprogramowania kompatybilnego z MTD.

Nie możesz już aktualizować swojego oprogramowania księgowego o miesięczną sumę wszystkich faktur.

Jeśli masz dostęp do księgowego, warto porozmawiać z nim o tych kwestiach i wykorzystać jego doświadczenie do efektywnego przeglądu istniejących procesów.

Jeśli Twoja firma korzysta z alternatywnego systemu VAT, takiego jak Flat Level, Retail lub Margin Plan (w tym programu Tour Operators Margin Scheme) – lub VAT grupowego – Twoje wymagania i procesy będą inne.

Upewnij się, że masz funkcjonalne oprogramowanie kompatybilne z MTD dla podatku VAT

Korzystaj z oprogramowania zgodnego z programem Building Tax Digital for VAT HMRC.

Oprócz prowadzenia cyfrowych rejestrów dotyczących podatku VAT oprogramowanie powinno być w stanie komunikować się z komputerami HMRC, aby można było składać zeznania VAT.

W języku technicznym jest to czasami określane jako „łączenie się z interfejsami API HMRC”.

Jeśli korzystasz z oprogramowania do księgowania na komputerze (zainstalowanego na komputerze i tam przechowywanego dane — co może utrudnić udostępnianie danych), może być konieczne zaktualizowanie go pod kątem MTD, jeśli nie było go ostatnio aktualizowane.

Natychmiast porozmawiaj o tym ze swoim dostawcą oprogramowania.

Starsze oprogramowanie mogło nie zostać zaktualizowane pod kątem MTD, więc być może będziesz musiał przenieść swoją księgowość VAT (przynajmniej) do bardziej nowoczesnego oprogramowania, aby złożyć deklaracje.

Jeśli korzystasz z pakietu oprogramowania księgowego w chmurze (w którym dane są zapisywane w chmurze i dostępne w czasie rzeczywistym na dowolnym urządzeniu — komputerze, telefonie komórkowym, tablecie), powinien on aktualizować się automatycznie dla MTD.

Chociaż ponownie, możesz porozmawiać z dostawcą oprogramowania, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat dostępu do funkcji.

Jeśli przechowujesz swoje ewidencje VAT za pomocą arkusza kalkulacyjnego, do składania deklaracji może być możliwe użycie oprogramowania pomostowego zgodnego z MTD.

Ale proces ten nie będzie z natury tak solidny i intuicyjny, jak korzystanie z oprogramowania księgowego.

Bardzo łatwo jest usunąć dane z arkusza kalkulacyjnego lub przypadkowo złamać formułę — a to może oznaczać, że nie spełniasz już wymogów prawnych dotyczących podatku VAT.

Pomimo pogłosek przeciwnych – i pomimo faktu, że MTD dla podatku VAT jest prawnie nakazane (i egzekwowane grzywnami za nieprzestrzeganie) – HMRC nigdy nie udostępnił żadnego bezpłatnego oprogramowania dla użytkownika końcowego dla MTD dla podatku VAT, ani nie zaoferował żadnego oprogramowania przez inne środki, takie jak subskrypcja.

Firmy muszą nabywać kompatybilne funkcjonalnie oprogramowanie od stron trzecich.

Zastanów się, kiedy przejść na MTD dla podatku VAT

MTD dla podatku VAT działa od kwietnia 2019 r., więc możesz dokonać zmiany już teraz.

Musisz zarejestruj się w MTD dla VAT a następnie aktywuj tę funkcję w swoim oprogramowaniu księgowym.

Końcowe przemyślenia na temat tworzenia cyfrowych podatków

Radzenie sobie z administratorem biznesowym i zgodnością może być wyzwaniem.

Ale chociaż dostosowanie się do przepisów dotyczących podatku VAT może wydawać się obciążeniem, istnieją określone długoterminowe korzyści, o których należy pamiętać.

Możesz sprawnie zająć się swoimi deklaracjami VAT i pozostać po prawej stronie HMRC.

Być może, co równie ważne, będziesz mieć lepszy wgląd w finanse swojej firmy i będziesz prowadzić dobrą dokumentację, dzięki czemu będziesz wiedział, jak wszystko działa w dowolnym momencie.

MTD dla podatku VAT będzie pomocą, a nie przeszkodą dla Ciebie i Twojej firmy.

Uwaga redaktora: 10 put up został pierwotnie opublikowany w październiku 2018 r. i od tego czasu został znacznie zaktualizowany.