September 30, 2022

businessis.pl

Światowy rozwój biznesu

Fuel crises are spreading to more African countries after oil prices surged following Russia’s invasion of Ukraine. Image: Luis Tato/Bloomberg

Kierowcy czekają osiem godzin na uzupełnienie paliwa w Etiopii w związku z kryzysem paliwowym

Niedobory paliwa na stacjach paliw w Etiopii pogłębiają się, a kierowcy w stolicy Addis Abebie czekają aż osiem godzin na uzupełnienie paliwa.

Sytuacja może się pogorszyć jeszcze w tym miesiącu, ponieważ rząd planuje zaprzestać subsydiowania benzyny i oleju napędowego. Widywano dojeżdżających godzinami, którzy czekali godzinami, zanim mogli dostać się na przejażdżkę, a pojazdy ustawiały się w długie kolejki wokół stacji benzynowych w Addis Abebie i innych dużych miastach w kraju.

„Nigdy wcześniej nie widziałem takiego niedoboru oleju napędowego”, powiedział we wtorek Kafiya Seid, kierowca z Addis Abeby. Czekała pięć godzin, zanim dostała szansę na uzupełnienie. „Wczoraj w mieście nie było prawie żadnej stacji sprzedającej olej napędowy”.

Kryzys paliwowy rozprzestrzenił się na kolejne kraje afrykańskie po tym, jak ceny ropy wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę. W Mozambiku przewoźnicy zakończyli rzadki protest dopiero po tym, jak rząd zobowiązał się do subsydiowania opłat. W Ghanie pojawiają się niedobory, ponieważ lender centralny racjonuje dolary potrzebne do importu towaru.

Kryzys w kraju Rogu Afryki, który również boryka się z niedoborem obcej waluty, został zaostrzony przez marketerów gromadzących produkt w oczekiwaniu na wyższe ceny, powiedział Tadesse Hailemariam, dyrektor naczelny Ethiopian Petroleum Offer Enterprise.

© 2022 Bloomberg