January 29, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

JPMorgan’s mortgage business to slash workforce as housing market cools

JPMorgan Chase (JPM) ogranicza miejsca pracy w dziale kredytów mieszkaniowych, ponieważ rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych i inflacja powodują spowolnienie na rynku mieszkaniowym.

Oczekuje się, że bank zwolni lub przeniesie ponad 1000 pracowników, po raz pierwszy poinformował Bloomberg News w środę. Raport Bloomberga wskazuje, że „około połowa” tych dotkniętych problemem pracowników zostanie przeniesiona do różnych departamentów banku.

„Nasza decyzja kadrowa w tym tygodniu była wynikiem cyklicznych zmian na rynku kredytów hipotecznych” – powiedział Yahoo Finance rzecznik JPMorgan, nie precyzując skali decyzji. „Udało nam się proaktywnie przenieść wielu dotkniętych problemem pracowników do nowych ról w firmie i pracujemy, aby pomóc pozostałym dotkniętym pracownikom znaleźć nowe zatrudnienie w firmie Chase i poza nią”.

Jamie Dimon, prezes &  CEO JP Morgan Chase &  Co., zeznaje przed przesłuchaniem Komisji ds. Usług Finansowych Domu w dniu

Jamie Dimon, prezes i dyrektor generalny JP Morgan Chase & Co., zeznaje przed przesłuchaniem Residence Money Products and services Committee na Capitol Hill w Waszyngtonie, United states of america, 10 kwietnia 2019 r. REUTERS / Aaron P. Bernstein

Na początku tego miesiąca dyrektor generalny banku, Jamie Dimon, ostrzegał przed „huraganem”, który nawiedzi amerykańską gospodarkę, powołując się na wpływ wyższych stóp procentowych.

„Lepiej się przygotuj” – powiedział Dimon publiczności złożonej z analityków i inwestorów. „JPMorgan przygotowuje się i będziemy bardzo konserwatywni w naszym bilansie”.

W tym samym czasie prezes Wells Fargo (WFC) Charles Scharf powtórzył podobny sentyment, sugerując, że spowolnienie na rynku mieszkaniowym może wpłynąć na poziom zatrudnienia w banku.

„Kiedy rynek kredytów hipotecznych spada, nie ma możliwości obejścia tego, że twoje wolumeny drastycznie spadną i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby dostosować naszą infrastrukturę, aby to wspierać” – powiedział Scharf. „Tak więc, o ile nie chcesz być w stanie tego zrobić, z perspektywy pracownika, mamy obowiązek upewnienia się, że mamy odpowiednią obsadę”.

W zeszłym tygodniu Rezerwa Federalna podniosła swoją referencyjną stopę procentową o 75 punktów bazowych, największy wzrost od prawie trzech dekad. Jak dotąd w tym roku wzrost kosztów kredytu przez amerykański bank centralny oprocentowanie kredytów hipotecznych do prawie 6%.

Dzięki niedawnemu posunięciu JPMorgan dołącza do rosnącej listy agency zajmujących się nieruchomościami, które redukują zatrudnienie, aby obniżyć koszty, ponieważ wyższe stopy pożyczkowe i rosnące ceny obciążają popyt.

Internetowa platforma nieruchomości Redfin (RDFN) ogłosiła, że ​​zwolni 8% swoich pracowników, z dyrektorem generalnym Glennem Kelmanem cytując spowolnienie w sprzedaży domów i gwałtowny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych.

Firma Compass (COMP) poinformowała również, że zmniejsza liczbę pracowników, ponieważ firmy zmagają się z rynkiem chłodzenia po ubiegłorocznym wzroście sprzedaży domów spowodowanym pandemią.

W innym miejscu w branży mieszkaniowej deweloper Lennar (LEN) wydał na początku tego tygodnia jedno z najostrzejszych jak dotąd oświadczeń na temat wpływu podwyżek stóp procentowych na kupowanie domów.

„Deklarowana przez Fed determinacja w ograniczaniu inflacji poprzez podwyżki stóp procentowych i zacieśnienie ilościowe zaczęła przynosić pożądany efekt w postaci spowolnienia sprzedaży na niektórych rynkach i zahamowania wzrostu cen w całym kraju” – powiedział prezes Lennar, Stuart Miller. “[The] Waga szybkiego podwojenia stóp procentowych w ciągu sześciu miesięcy, wraz z przyspieszoną aprecjacją cen, zaczęła skłaniać kupujących na wielu rynkach do wstrzymania się i ponownego rozważenia.”

Alexandra Semenova jest reporterką Yahoo Finance. Śledź ją na Twitterze @alexandraszewska

Kliknij tutaj, aby uzyskać najnowsze wiadomości giełdowe i dogłębną analizę, w tym wydarzenia, które poruszają akcje

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe od Yahoo Finance

Pobierz aplikację Yahoo Finance dla Jabłko lub Android

Śledź Yahoo Finance na Świergot, Fb, Instagram, Flipboard, LinkedInoraz Youtube