January 29, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Inflacja przechyliła się, by popchnąć brytyjską gospodarkę w recesję

Według KPMG gospodarka brytyjska jest zagrożona wejściem w „łagodną recesję” w przyszłym roku, ponieważ gwałtownie rosnąca inflacja zbiera swoje żniwo.

Według raportu KPMG British isles Financial Outlook prognozuje się, że wzrost PKB ma w tym roku obniżyć się o ponad połowę do 3,2 procent, z 7,4 procent w 2021 roku, a następnie spaść do ,7 procent w 2023 roku.

„Koszty życia w kryzysie i rosnące obciążenia podatkowe doprowadziły do ​​​​spadku zaufania konsumentów, co może ciągnąć za sobą wydatki” – powiedzieli ekonomiści z firmy księgowej. „Oczekuje się, że inwestycje biznesowe będą słabe w przyszłym roku bez wsparcia rządu”.

KPMG ostrzegło, że ryzyko związane z jego prognozą jest „przekrzywione w dół” i że „gwałtowne pogorszenie warunków zewnętrznych – powodujące recesję u głównych partnerów handlowych w Wielkiej Brytanii – w połączeniu z silniejszym spadkiem wydatków konsumenckich może spowodować wejście Wielkiej Brytanii na łagodna recesja w przyszłym roku”. Może to doprowadzić do spadku PKB o 1,5 proc. między trzecim kwartałem tego roku a trzecim kwartałem 2023 roku.

Gospodarka brytyjska dopiero co wróciła do swoich rozmiarów sprzed pandemii po 9,3 procentowym spadku PKB w 2020 r. z powodu Covid-19. Jednak rosnące ceny towarów, połączone z rosyjską inwazją na Ukrainę i blokadami w Chinach, które zakłócają łańcuchy dostaw, stanowią nowe zagrożenia. Dochody gospodarstw domowych mają spaść o ,8 proc. z powodu inflacji, która według prognoz KPMG wyniesie w tym roku średnio 8,1 proc.