January 29, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Fed nie może powstrzymać podwyżek stóp procentowych, nawet jeśli dojdzie do recesji, mówi były główny bankier centralny

Rezerwa Federalna musi naśladować Mario Draghiego i robić „wszystko, co trzeba”, aby obniżyć inflację, a to oznacza dalsze podnoszenie stóp procentowych, nawet w przypadku recesji, powiedział w piątek były prezes Rezerwy Federalnej Richmond, Jeffrey Lacker.

„Zwolnienie stopy z hamulca, zanim spadnie inflacja” to tylko „przepis na kolejną recesję w przyszłości” – powiedział Lacker: w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

Jak wysoko Fed musi przyjąć referencyjną stopę procentową?

Lacker powiedział, że Fed musi uzyskać stopę procentową powyżej „oczekiwanej stopy inflacji”. To oznacza, że ​​stopa funduszy Fed w okolicach 6%, powiedział.

Handlowcy na rynku kontraktów terminowych na fundusze Fed nie spodziewają się, że stopy procentowe zbliżą się do 6%.

Według narzędzia CME FedWatch rynek oczekuje, że lender centralny podniesie swoją stopę referencyjną do przedziału 3,25-3,5% do końca roku i zacznie ciąć latem przyszłego roku, gdy gospodarka będzie się osłabiać.

Lacker powiedział, że uważa, że ​​Fed nie powinien działać wolno.

Lacker powiedział, że wątpi, że oczekiwania inflacyjne spadną do 3,5-4% do końca roku i dlatego Fed będzie musiał podwyższyć stopy procentowe.

Bank centralny „równie dobrze może to zrobić” i szybko podnieść stopy, powiedział.

Czytać: Czy Fed będzie miał szczęście i uniknie twardego lądowania?

Powszechnie oczekuje się, że na lipcowym posiedzeniu politycznym w przyszłym tygodniu Fed podniesie swoją referencyjną stopę procentową o ,75 punktu procentowego do przedziału 2,25-2,5%.