January 29, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Exclusive: China’s central bank accepts Ant’s application for financial holding company

Logo Ant Team jest przedstawione w siedzibie Ant Team, filii Alibaba, w Hangzhou, prowincja Zhejiang, Chiny, 29 października 2020 r. REUTERS/Aly Music/

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • PBOC odbierający licencję na sygnały aplikacji może wkrótce nadejść – źródła
  • Licencja holdingowa, która utoruje drogę do debiutu na rynku mrówek
  • PBOC w większości wykonał licencję na weryfikację dla JV na ocenę kredytową – źródło

HONG KONG, 17 czerwca (Reuters) – Chiński financial institution centralny zaakceptował wniosek Ant Group o utworzenie holdingu finansowego, powiedziały trzy osoby zaznajomione z tą sprawą, co jest kluczowym krokiem w zakończeniu rocznej reorganizacji fintechowego biznesu Jacka Ma i wskrzeszając swój debiut na giełdzie.

Oczekiwane zatwierdzenie planu przez Ludowy Lender Chin (PBOC) jest najnowszym sygnałem, że Ant, gigant technologiczny z biznesami finansowymi rozciągającymi się od płatności po zarządzanie majątkiem, jest gotowy do wyjścia z represji regulacyjnej.

PBOC w tym miesiącu zaakceptował wniosek Anta, poinformowały Reuters źródła, w obliczu nadziei inwestorów, że chińskie organy regulacyjne łagodzą represje wobec prywatnych przedsiębiorstw, które rozpoczęły się pod koniec 2020 r., Ponieważ wzrost w drugiej co do wielkości gospodarce świata zwalnia z powodu ograniczenia COVID-19.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ant i PBOC nie odpowiedziały na prośby Reutera o komentarz w piątek.

Notowane na giełdzie w Nowym Jorku akcje Alibaba Group Holding Ltd, chińskiego giganta handlu elektronicznego, którego Ant jest partnerem, wzrosły w piątek o 4% na początku notowań.

Chociaż Ant od miesięcy współpracuje z organami nadzoru finansowego nad szeroko zakrojoną modernizacją, zgoda banku centralnego na przegląd aplikacji sygnalizuje, że firma może wkrótce uzyskać długo oczekiwaną licencję, podały źródła, które poprosiły o nieujawnianie nazwiska ze względu na ograniczenia dotyczące poufności.

Chińskie władze nagle wycofały się z IPO Ant, które miało zebrać 37 miliardów dolarów z największego na świecie notowania w listopadzie 2020 r., wkrótce po tym, jak założyciel miliardera technologicznego Ma wygłosił przemówienie, oskarżając organy nadzoru finansowego o tłumienie innowacji.

Rozbijając imperium biznesowe Ma, władze poddały Anta, którego działalność obejmuje przetwarzanie płatności, kredyty konsumenckie i dystrybucję produktów ubezpieczeniowych, przebudowie.

W ramach tego przeglądu LBCh w grudniu 2020 r. poinformował Reutersa w oświadczeniu, że Ant przygotowuje prepare utworzenia holdingu finansowego i że Ant powinien zapewnić, aby wszystkie jego operacje finansowe były objęte nadzorem regulacyjnym.

Ant był ceniony jako firma technologiczna za swoją ofertę publiczną, ale wymuszona zmiana w keeping finansowy sprawi, że będzie podlegać wymogom kapitałowym i regulacjom podobnym do tych, jakie obowiązują banki.

LICENCJA KREDYTOWA

Reuters poinformował w zeszłym tygodniu, że centralne kierownictwo Chin dało Ant niepewne zielone światło na ożywienie swojej oferty publicznej w Szanghaju i Hongkongu. Czytaj więcej

Chcąc złożyć wstępny prospekt emisyjny oferty już w przyszłym miesiącu, Ant oczekuje na ostateczną informację zwrotną od organów nadzoru finansowego, zwłaszcza LBCh, na temat utworzenia holdingu finansowego, podało jedno ze źródeł.

Aby formalnie ożywić swój mega-listing, Ant musi zabezpieczyć kluczową licencję na keeping finansowy i zakończyć restrukturyzację, podają źródła.

Zaprzepaszczona oferta publiczna zapoczątkowała represje, które uderzyły w chińskich gigantów technologicznych i szybko została rozszerzona na inne sektory, w tym nieruchomości i prywatną edukację, usuwając miliardy z wartości rynkowych i powodując zwolnienia w niektórych firmach.

Pekin złagodził jednak w ostatnich miesiącach swoje stanowisko. Wicepremier Liu Powiedział w zeszłym miesiącu dyrektorom technologicznym, że rząd wspiera rozwój sektora. Czytaj więcej

Oprócz licencji finansowej spółki holdingowej, osobiste joint undertaking Anta do oceny zdolności kredytowej złożyło wniosek o zezwolenie w ramach modernizacji biznesowej firmy fintech.

Bank centralny w większości zakończył weryfikację licencji na scoring kredytowy, podało inne źródło mające bezpośrednią wiedzę w tej sprawie, po przyjęciu wniosku o przyznanie jednostki w listopadzie. Czytaj więcej

Ant zgodził się założyć JV z partnerami, w tym trzema spółkami państwowymi, w ramach planu umożliwiającego inwestorom wspieranym przez państwo objęcie łącznie 48% udziałów w jego kluczowym zasobach – skarbnicy danych liczącej ponad miliard użytkowników. Czytaj więcej

Ant będzie właścicielem 35% udziałów, a jedyny udziałowiec niepaństwowy, Transfar Group, będzie posiadał 7%, podczas gdy Hangzhou Xishu otrzyma pozostałe 10%, podał w listopadzie PBOC.

Hangzhou Xishu jest podmiotem, który obsługuje plany akcjonariatu pracowniczego, poinformowało inne źródło Reutera.

Jednak ostatnio regulatorzy zasugerowali dalsze zmiany w strukturze akcjonariatu, aby zwiększyć udziały inwestorów państwowych, a po dokonaniu korekty oczekuje się zgody na licencje, powiedział czwarte źródło.

Ant, za pośrednictwem superaplikacji Alipay, zbiera dane od ponad miliarda użytkowników, z których wielu to młodzi, znający się na internecie ludzie bez kart kredytowych lub wystarczającej dokumentacji kredytowej, a także od 80 milionów sprzedawców, jak wynika z analityków i prospektu IPO.

Notowane na giełdzie w United states of america akcje chińskich spółek Pinduoduo (PDD.O), Bilibili (9626.HK), Baidu (9888.HK), NIO , JD.COM (9618.HK) i Tencent Songs (TME.N) wzrosły o 1,6 % i 6,2% w piątek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Julie Zhu i Xie Yu Montaż autorstwa Sumeeta Chatterjee i Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.