Czy komornik ma uprawnienia, aby zająć konto walutowe?
Konto walutowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często dokonują transakcji w walutach obcych. Taki rachunek umożliwia bowiem gromadzenie środków w walutach obcych, które można nabyć po niższych kursach, a tym samym jego prowadzenie pozwala na spore oszczędności podczas podróży lub handlu z podmiotami zagranicznymi. Jak więc dokładniej działa takie konto i czy może zająć je komornik? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Jak działa konto walutowe?
2. Czy komornik może wejść na konto walutowe?
3. Czy komornik może wejść na konto zagraniczne?
4. Jak wygląda procedura zajęcia konta walutowego w banku?
Jak działa konto walutowe?
Konto walutowe to rachunek bankowy, który prowadzony jest w walucie obcej, czyli innej niż złotówki. Najczęściej takie konta prowadzone są w euro, dolarach, funtach lub frankach. Ich działanie jest podobne do zwykłego konta złotówkowego, ponieważ również można gromadzić na nich środki, które można wykorzystać do dowolnych celów, jednak różnicą jest to, że podczas korzystania z konta walutowego za granicą, czyli uiszczania płatności lub wypłacania pieniędzy z bankomatów nie płaci się kosztów przewalutowania. Dzięki temu, osoby często podróżujące lub handlujące z podmiotami zagranicznymi mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, zwłaszcza przy dużych transakcjach.
Czy komornik może wejść na konto walutowe?
Tak, zajęcie konta walutowego przez komornika jest możliwe i stanowi jedną z metod egzekucji należności. Dotyczy to jednak wyłącznie rachunków bankowych prowadzonych w polskich bankach, bowiem kompetencje komornika pracującego na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w Polsce ograniczają się jedynie do terytorium Polski. Oznacza to więc, że w sytuacji, w której dłużnik posiada zobowiązania i toczy się przeciwko niemu egzekucja komornicza, komornik może zająć konto walutowe prowadzone w polskim banku i procedura ta nie różni się znacząco od zajęcia rachunku prowadzonego w walucie krajowej. W takim przypadku, jeżeli zobowiązanie do spłaty jest wyrażone w polskich złotych, wówczas bank przekazuje komornikowi należność w walucie krajowej, przeliczając kwotę według kursu NBP w dniu przekazania środków komornikowi.
Czy komornik może wejść na konto zagraniczne?
Konta zagraniczne są poza zasięgiem polskiego systemu egzekucyjnego, dlatego komornik działający na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w Polsce nie ma uprawnień do zajęcia środków z takiego rachunku. Oznacza to więc, że obszarem działalności polskich komorników jest Polska, w wyniku czego jurysdykcją polskiego komornika objęte są wyłącznie te rachunki bankowe dłużnika, które prowadzone są przez polskie banki. Warto jednak wiedzieć, że są pewne wyjątki, bowiem komornik może wystąpić o wystawienie tytułu egzekucyjnego do zagranicznego sądu, na którego obszarze znajduje się majątek, a także może starać się o wydanie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego lub Europejskiego Nakazu Zapłaty. Wówczas może zostać wszczęta zagraniczna egzekucja długu bez konieczności wszczęcia nowego postępowania egzekucyjnego.
Jak wygląda procedura zajęcia konta walutowego w banku?
Zgodnie z art. 889 kodeksu postępowania cywilnego po wystawieniu tytułu egzekucyjnego komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika wysyła do banku, w którym dłużnik ma konto, oficjalne zawiadomienie o zajęciu wierzytelności na danym rachunku bankowym. W takim piśmie komornik uwzględnia sumę długu oraz koszty procesu egzekucyjnego, a bank jest zobowiązany do zablokowania rzeczonej kwoty do momentu uzyskania wartości równej zajętej wierzytelności. Jednocześnie komornik przekazuje wierzycielowi kopię zawiadomienia wysłanego do banku, tak aby cały proces był w pełni transparentny, a dłużnik miał wgląd do zajmowanej kwoty. Dodatkowo, jeżeli dana wierzytelność jest przedmiotem egzekucji w więcej niż jednym postępowaniu, bank wstrzymuje wypłaty zajętych kwot, a następnie informuje o tym uczestniczących w tych postępowaniach komorników, aby zrealizować wypłaty zajętych środków dopiero po przekazaniu całej sprawy jednemu z nich.