February 6, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Bitcoin (BTC) price may tank as low as $13,000, strategist warns

Jeśli przeszłe bańki kryptowalut są czymś, przez co można przejść, bitcoin może spaść znacznie dalej.

Według jednego ze strategów, który ostrzega, że ​​najlepsza na świecie kryptowaluta może spaść nawet do 13 000 USD — prawie 40% spadek w porównaniu z obecnymi poziomami.

„Nadal sprzedawalibyśmy tego rodzaju kryptowaluty w tym środowisku” – powiedział we wtorek CNBC „Squawk Box Europe” Ian Harnett, współzałożyciel i dyrektor inwestycyjny Absolute Method Investigation.

„To naprawdę gra o płynność. Odkryliśmy, że nie jest to ani waluta, ani towar, a już na pewno nie magazyn wartości”.

Wyjaśniając swoje niedźwiedzie wezwanie, Harnett powiedział, że poprzednie rajdy kryptowalut pokazują, że bitcoin ma tendencję do spadania o około 80% od wszechczasowych maksimów. Na przykład w 2018 r. kryptowaluta spadła blisko 3000 USD po osiągnięciu szczytu prawie 20 000 USD pod koniec 2017 r.

Bitcoin osiągnął rekordowy poziom prawie 69 000 $ w szczytowym momencie szaleństwa na rynku kryptowalut w 2021 roku. W 2022 r. przesuwa się w przeciwnym kierunku.

Nurphoto | Obrazy Getty

Według Harnetta taki spadek w 2022 r. „sprowadziłby cię z powrotem do około 13 000 USD”, czyli „kluczowego obszaru wsparcia” dla tokena. Bitcoin wzrósł do rekordowego poziomu prawie 69 000 USD u szczytu szaleństwa na rynku kryptowalut w 2021 roku.

„W świecie, w którym płynność jest obfita, bitcoiny tego świata mają się dobrze” – powiedział Harnett. „Kiedy ta płynność zostaje odebrana – a to właśnie robią w tej chwili banki centralne – wtedy widzisz, że te rynki znajdują się pod ogromną presją”.

Świat kryptowalut jest na krawędzi, gdy inwestorzy zmagają się z wpływem wyższych stóp procentowych na aktywa, które rozkwitły w erze bardzo luźnej polityki pieniężnej.

W zeszłym tygodniu Rezerwa Federalna podniosła swoją referencyjną stopę procentową o 75 punktów bazowych, co stanowi największą pojedynczą podwyżkę od 1994 roku. Po decyzji Fed nastąpiły podobne ruchy ze strony Banku Anglii i Narodowego Banku Szwajcarii.

To odbiło się na zasobach cyfrowych. Łączna wartość wszystkich kryptowalut spadła w ciągu ostatnich dwóch tygodni o ponad 350 miliardów dolarów. We wtorek cena Bitcoina wyniosła 21 393 USD, co oznacza wzrost o 6% w ciągu ostatnich 24 godzin, ale nadal spadł o ponad 50% od początku roku.

Rynek kryptowalut był już na niepewnym gruncie przed podwyżką stóp procentowych Fed w zeszłym tygodniu, a traderów wstrząsnęło załamanie się popularnego stablecoina terraUSD o wartości 60 miliardów dolarów i jego siostrzanego tokena luna.

Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, spadek wartości tokena pochodnego zaprojektowanego jako jeden do jednego wymienialnego na ether zaostrzył problemy finansowe u głównych graczy branżowych, takich jak Celsius i Three Arrows Money.