January 29, 2023

Biznes

Światowy rozwój biznesu

Bankrupt Revlon’s surge draws retail investors as trading booms

Inwestorzy detaliczni ponownie ruszyli do Revlon Inc we wtorek, ponieważ silniejszy apetyt na ryzykowne aktywa doprowadził do ponad 30-krotnego wzrostu obrotów zbankrutowanego giganta kosmetycznego.

Revlon, który złożył wniosek o ochronę sądową 15 czerwca, wzrósł o 62% w Nowym Jorku, z ponad 183 milionami akcji w obrocie. To ponad 31 razy więcej niż średni wolumen z ostatnich trzech miesięcy. Odkąd 13 czerwca firma spadła do najniższego poziomu w historii, akcje wzrosły o 461%, ponieważ właściciela zmieniło około 538 milionów akcji.

Za część tych wzrostów odpowiadali handlowcy detaliczni, przy 2,5% wzroście w stosunku do indeksu S&P 500. W manewrze przypominającym inne zakłady w tanich, obciążonych długami spółkach, takich jak Hertz World wide Holdings Inc. i AMC Enjoyment Holdings Inc., indywidualni inwestorzy zwracają uwagę na akcje w nadziei na szybki zysk, ignorując podstawowe zasady.

Akcjonariusze zwykli mają jedne z najsłabszych roszczeń do aktywów spółki w sądzie upadłościowym, stając w kolejce za pożyczkodawcami, obligatariuszami i innymi wierzycielami, którzy zazwyczaj muszą zostać w pełni spłacone, zanim akcjonariusze cokolwiek dostaną. Postępowanie często powoduje, że akcje są bezwartościowe.

Revlon znalazł się wśród 10 najczęściej sprzedawanych aktywów na platformie Fidelity we wtorek, a zlecenia kupna prawie pokrywały się ze sprzedażą. Akcje przyciągnęły w ciągu ostatniego tygodnia około 10 milionów dolarów w gotówce traderów detalicznych, z czego prawie 6 milionów wpłynęło do firmy tylko w piątek, według danych Vanda Exploration.

Przeczytaj/posłuchaj: Revlon traci swój blask pod wpływem łańcucha dostaw i miażdżących problemów z zadłużeniem

W piątek Revlon uzyskał zgodę amerykańskiego sędziego ds. upadłości na tymczasowe pozyskanie 375 milionów dolarów nowego finansowania. Firma poprosi o pozwolenie na pożyczenie większej ilości pieniędzy podczas późniejszej rozprawy.

© 2022 Bloomberg